Україна та Ліван повертаються до торгівлі зерном, а в цій арабській країні у співпраці з українським посольством заарештували судно, що, імовірно, везе крадену пшеницю

1 Серпня 2022, 21:54

За останні два дні Ліван двічі з’явився в українських новинних стрічках. Учора в порті Бейруту заарештували судно «Лаодікея» під сирійським прапор, яке, імовірно, транспортувало крадене росіянами українське зерно. За інформуванням службовців Лівану стояло українське посольство у Лівані. Сьогодні ж з одеського порту вийшло судно «RAZONI», навантажене кукурудзою. Це – перший вихід судна з зерном за довгі п’ять місяців війни. Кінцева точка рейсу – Ліван, який був значним імпортером української сільськогосподарської продукції до російського вторгнення й важко переживав припинення поставок. Розглянемо, як на події відреагували ліванські ЗМІ.

 

1 серпня ліванська газета ан-Нагар повідомила, що судова влада Лівану продовжила затримання судна для розслідування ще на 72 години. Також там послались на українське посольство, яке повідомило, що "уряд Сирії стверджував, що судно належить Міністерству транспорту, щоб вимагати звільнення від конфіскації, але він забув про ліванський закон, який передбачає, що арештувати власність іноземної країни допустимо, якщо на неї поширюються спеціальні закони. У нашому поточному випадку судно бере участь у транспортуванні матеріалів і підпадає під дію норм приватного (морського) права, що дає нам повне право на арешт».

У посольстві додали: «Кінцевою метою України є збереження борошна та зерна в Лівані, але законним шляхом».

 

В іншому матеріалі телеканал процитував Дмитра Кулебу, який підтвердив, що відновлення експорту українського зерна вперше після російського вторгнення в лютому є "проривом для світу".

«Це день розрядки для світу, а особливо для наших друзів на Близькому Сході, в Азії та Африці, тоді як перше українське зерно залишає Одесу після місяців російської блокади», – написав український міністр у Twitter. "Україна завжди була надійним партнером і залишиться ним, якщо Росія виконуватиме свої зобов'язання в угоді", – додав він.

 

Ліванський телеканал аль-Джадід, коментуючи відправлення першого судна, відзначає дипломатичний прорив Стамбульської угоди. Там пишуть, що «Росія та Україна є основними постачальниками пшениці в усьому світі, і угода, укладена за посередництва ООН у Стамбулі минулого тижня, спрямована на полегшення продовольчої кризи та зниження світових цін на зерно, які зросли після російського вторгнення.»

Із посиланням на Володимира Зеленського заявляється, що «врожай країни цього року може бути вдвічі меншим від звичайного через вторгнення Росії в Україну…Наша головна мета – уникнути глобальної продовольчої кризи через російське вторгнення. Є ще альтернативні шляхи доставки зернових партій», – додав він.

Крім того, ліванський канал правильно визначає причини затримки у поставках, пишучи, що «Україна, великий постачальник зерна у світ, стикається з труднощами в доставці зерна до покупців через блокаду Росією її портів на Чорному морі».

 

У ліванській газеті ад-Діяр назвали Стамбульську угоду «рідкісним консенсусом між Москвою та Києвом». Там новину подали у нейтральному світлі, а на рівні з Кулебою процитували й Пєскова. Повідомляючи про обставини проблеми, там написали, що «Росія та Україна підписали окремі угоди з Туреччиною та Організацією Об’єднаних Націй, прокладаючи шлях для України – одного з найважливіших хлібних кошиків у світі – для експорту 22 мільйонів тонн зерна та інших сільськогосподарських товарів, які застрягли в чорноморських портах… Є надія, що угода випустить великі запаси українського врожаю на зовнішні ринки, тим самим пом’якшивши зростаючу кризу голоду.»

 

Деякі ЗМІ пропустили новину, у тому числі проіранський телеканал аль-Манар пов'язаний з Хезболлою. При цьому більшість ЗМІ займало проукраїнську позицію, сприймаючи Україну як жертву агресії та партнера, якому можна довіряти.  Крім того, варто відзначити, що всі ЗМІ відзначили роль Туреччини в підписанні угоди. Деякі приводили заяви турецьких високопосадовців поруч із заявами українських. Враховуючи важливість хлібного питання для ліванців, Ердоган здобув серед населення країни багато політичних очок.

Позначки: