Україна стурбована відсутністю гарантій щодо транзиту газу з боку і Росії, і ЄС

14 Грудня 2011, 21:59

"На сьогоднішній день гарантій немає ні з боку Європи, ні з боку Росії навіть на 2012 рік … Для того, щоб формувати довгострокові програми модернізації, треба розуміти її перспективи", – заявив заступник голови правління НАК "Нафтогаз Україна" Вадим Чупрун на прес-конференції в Києві в середу.

Чупрун також висловив стурбованість пасивністю європейських банків по кредитуванню модернізації української ГТС, хоча попередні домовленості про фінансову підтримку були досягнуті ще кілька років тому.

Заступник голови Нафтогазу нагадав, що Україна вже почала модернізацію своєї ГТС за рахунок власних коштів, яка, за попередніми розрахунками, обійдеться в $5,3 млрд протягом 5-7 років.

"Європі пропонувалося, і це були і її ініціативи, – взяти участь в модернізації, ефективно вкласти кошти, отримати відповідні фінанси від транзиту", – нагадав він, висловивши сподівання, що перший транш у розмірі $308 млн буде надано в першому кварталі 2012 року.

За словами головного інженера "Укртрансгазу" Ігоря Лохмана, вкладення інвестицій в модернізацію магістральних газопроводів України дозволить зменшити собівартість транспортних послуг за рахунок поліпшення ефективності роботи системи в частині підвищення ККД.

"Претензій до нашої системи на сьогоднішній день немає, навпаки, було висловлено, що перспектива її і сьогодні, і в далекому майбутньому забезпечена, для цього були запропоновані відповідні кошти, транші для модернізації. Для того, щоб утримувати її в тому стані, як цього вимагають світові стандарти з усією економікою і ККД, туди треба вкладати відповідні кошти", – підсумував Чупрун.

Нагадаємо, Україна офіційно оголосила про старт модернізації ГТС влітку поточного року. Першим етапом реконструкції української ГТС за участю міжнародних фінансових організацій стануть роботи з модернізації газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, який передбачає реконструкцію української ділянки газопроводу і розрахований на три роки. Загальний обсяг інвестицій в перший етап складе $538,87 млн, у тому числі власні кошти Нафтогазу – $230,87 млн, кредитні кошти – $308 млн (по $154 млн від ЄБРР і ЄІБ).

Пропускна здатність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході – 178,5 млрд куб. м, у тому числі в країни Європи 142,5 млрд куб. м, Молдову – 3,5 млрд куб. м.

У 2010 році транзит природного газу по території України в країни СНД і Європи склав 98 млрд 602,49 млн куб. м, що на 2,9% більше, ніж у 2009 році.