Україна потрапила до групи країн з високим ризиком корупції в оборонному секторі

29 Січня 2013, 08:16

Transparency вперше склала індекс боротьби з корупцією у військово-промисловому комплексі. Дослідження проводилося протягом двох років у 82 країнах світу.

У дослідженні країни діляться на сім груп від A (дуже низькі корупційні ризики) до F (критичний рівень). 57 країн (70% розглянутих країн) потрапили в групи D, E і F з високим ризиком корупції.

Великих експортерів зброї Росію, Китай та Ізраїль дослідники віднесли до групи D (D+ і D-) з досить високим рівнем ризику.

До групи D+ увійшла і Україна (до цієї групи також увійшли Боснія і Герцеговина, Кенія, Кіпр, Кувейт, Індія, Ізраїль, Ліван, Мексика, Непал, ОАЕ, Сербія, Сингапур, Таїланд, Південна Африка).

До групи D- увійшли – Бангладеш, Білорусь, Гана, Грузія, Йорданія, Казахстан, Китай, Малайзія, Пакистан, Палестинська національна адміністрація, Росія, Руанда, Танзанія, Туреччина та Ефіопія.

Найгірше військові бюджети контролюються в Єгипті, Сирії та Демократичній республіці Конго (група F. Сюди також іднесені Алжир, Ангола, Ємен, Камерун, Лівія Еритрея).

Лише в двох країнах – Німеччині та Австралії (група А) – дослідники зафіксували низький ризик корупції.

До груп В і С (низький корупційний ризик) увійшли: група B – Австрія, Велика Британія, Норвегія, США, Тайвань, Швеція, Південна Корея. Група C – Аргентина, Бразилія, Болгарія, Угорщина, Греція, Колумбія, Італія, Іспанія, Латвія, Польща, Словаччина, Франція, Хорватія, Чехія, Чилі, Японія.

Корупція в оборонному секторі – небезпечна і дорого коштує, говорить укладач доповіді Марк Пайман.

У доповіді підкреслюється, що велика відповідальність у цій сфері дозволить зберегти життя людей і мільярди грошей платників податків.

Для оцінки того, як в розглянутих країнах борються з корупцією в оборонці, автори придумали 77 запитань в п'яти категоріях – політичні ризики, фінансові ризики, кадрові ризики, операційні ризики та ризики при закупівлях озброєння.

При аналізі корупційних ризиків автори брали до уваги такі фактори як рівень парламентського контролю за військовими витратами і вимоги, що пред'являються до компаній військово-промислового комплексу (ВПК).

Transparency відзначає, що досліджувані країни часто не мають в своєму розпорядженні механізмів, що дозволяють запобігти корупції у ВПК.

Автори переконані, що знизити корупцію можна, зробивши прозорим і більш відкритим для громадського контролю традиційно секретний сектор.

"Цікаво, що 50% країн в списку або зовсім не публікують дані про військовий бюджет або роблять це в неоковирному для будь-якого дослідження вигляді", – говорить Пайман.

До настільки ж невтішних висновків Transparency прийшла в жовтні минулого року, аналізуючи роботу 129 оборонних компаній, що представляють найбільших у світі експортерів зброї. Згідно з висновками авторів, дві третини найбільших оборонних компаній світу не можуть похвалитися активною боротьбою з корупцією.

Нагадаэмо, за підсумками 2011 року Україна залишалася на 12-му місці в світовому рейтингу експортерів озброєнь SIPRI з обсягом експорту в 484 млн доларів.