Heritage Foundation оприлюднив цьогорічний рейтинг економічної свободи. Україна в ньому посіла 130 місце, що на три позиції нижче, ніж у 2021 році.
За результатами оцінювання, Україна посідає 44 місце серед 45 країн європейського регіону, а її загальний бал нижчий за регіональні та світові середні показники.
Екперти Heritage Foundation пишуть, що українська економіка набирала сили п'ять років тому, алеу 2020 економіка скоротилася і почала відновлюватись у 2021 році. "Завдяки зростанню свободи праці та грошової свободи Україна зафіксувала вражаючий загальний приріст економічної свободи на 6,0 бала з 2017 року, але все ще знаходиться в середніх рядах "переважно невільних" країн. Фіскальне здоров’я є певною мірою позитивним, але свобода інвестицій, фінансова свобода та верховенство права демонструють слабкі місця", – йдеться у висновках.
Читайте також: The Heritage Foundation: Китайський вплив на країни Африки може призвести до серйозних збитків для світових демократій
Рейтинг вимірюється на основі 12 кількісних і якісних факторів, згрупованих у чотири категорії :
– Верховенство права (права власності, чесність уряду, ефективність судової системи)
– Розмір уряду (державні витрати, податковий тягар, фіскальне здоров'я)
– Регулятивна ефективність (свобода бізнесу, свобода праці, грошова свобода)
– Відкриті ринки (свобода торгівлі, свобода інвестицій, фінансова свобода)
В Україні оцінка верховенства права цьогоріч знизилась – причиною називають корумпованість судів, їхній політичний тиск, а також порушену цілісність уряду.
Загальний податковий тягар становить 19,2% загального внутрішнього доходу. Державні витрати за останні три роки становили 43% загального обсягу виробництва (ВВП), а дефіцит бюджету в середньому становив 3,5% ВВП. Державний борг еквівалентний 60,7% ВВП.
Щодо регулятивної ефективності, за висновками рішення характеризуються високим ступенем свавілля та фаворитизму. Є кваліфікована робоча сила з комп’ютерного програмного забезпечення, проте більшість державних підприємств покладаються на державні субсидії для функціонування і не можуть конкурувати безпосередньо з приватними фірмами.
Також, на думку фахівців, затяжна бюрократія стримує зростання приватних інвестицій, а відсутність розвитку ринку капіталу обмежує можливості фінансування.
На останній сходинці рейтингу опинилась Північна Корея, а на першій – Сінгапур, який продемонстрував здебільшого зменшення показників, яке, втім, суміжно все одно показало найкращий результат.
Читайте також: Україна в міжнародних рейтингах: недемократична, корумпована, але миролюбна
Інші країни Східної Європи є в рейтингу економічної свободи вище за Україну, зокрема це Польща (39 місце), Словаччина (36), Угорщина (48), Чехія (21), Молдова, Румунія (47). Також кращі результати оцінювання показала й Росія, Киргизстан та Узбекистан – 113, 116 та 117 місце відповідно.
Індекс економічної свободи щорічно випускають американський дослідницький інститут Heritage Foundation та видання The Wall Street Journal й охоплює державні та приватні позиції від прав власності до фінансових свобод у 184 країнах.