Україна пережила перший пік морозів без серйозних аварій, але з великими людськими втратами

6 Лютого 2012, 14:59

За даними Міністерства охорони здоров’я, з 27 січня по 5 лютого від переохолодження померла 131 людина. Всього за цей час зі скаргами на переохолодження чи обмороження до лікарень звернулися 2300 людей, з них 1800 було госпіталізовано.

Зазначимо, що в Україні від морозів померло майже втричі більше людей, ніж у Росії, в п'ять разів більше, ніж у Польщі та у 80 разів більше ніж в Австрії.

Станом на 5 лютого в Україні функціонував 3261 пункт обігріву, куди тільки за добу звертається майже 10 тисяч людей.

Як заявив прем'єр-міністр Микола Азаров, через сильні морози Україна за три доби використала 1 млрд куб. м газу. Забезпечити внутрішні потреби вдалося за рахунок збільшення відбору газу з підземних газових сховищ України.

Сильні морози паралізували роботу навчальних закладів. На початок лютого в Україні тимчасово припинили навчання 88 % шкіл. На вимушені канікули пішли 85,7 % дітей від загальної кількості учнів – 3,7 млн дітей. При цьому вже з понеділка, відновили роботу школи Києва, Харкова та інших міст.

А в Ровеньках (Луганська область) до 1 березня через невідповідність температурного режиму припинило роботу пологове відділення Центральної міської лікарні.

Міністр з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога розповів, що з початку року в Україні не було надзвичайних ситуацій ні державного, ні регіонального рівнів в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Він запевнив, що «у нас серйозних аварій в життєзабезпеченні народно-господарського комплексу не буде».

Втім, аварій уникнути не вдалося. Приміром, у двох районах столиці останніми днями через прорив на магістральному теплопроводі без централізованого теплопостачання та гарячої води залишилося 34 багатоповерхівки та 14 адіністративних будівлі, зокрема, 2 дитсадки. Аварії ліквідували протягом доби.

На Запоріжжі впала опора магістральної ЛЕП, через що ЗАЕС знизила потужність виробленої електроенергії. Як було встановлено, опору підпиляли зловмисники для здачі її частин на металобрухт. Після цього перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв доручив органам місцевої влади й МВС забезпечити патрулювання високовольтних ліній електропередачі.

Внаслідок призупинення роботи енергоблоку ЗАЕС Україна з 1 лютого припинила експорт електроенергії до Молдови і Білорусі та розпочала її імпорт з Росії. Це тимчасовий захід, спрямований на покриття дефіциту електроенергії на ринку.

Цього року негода не спричинила масового відключення електропостачання. Тимчасово через спрацювання систем захисту ліній електропередач ставалося знеструмлення населених пунктів на Херсонщині, Чернігівщині, Івано-Франківщині, Харківщині, у Криму.

Гірша ситуація виявилася з автошляхами. На дорогах деяких областей України автівки довелося буквально витягати із заметів. Наприклад, у Криму 31 січня автомобіль швидкої медичної допомоги застряг в сніговому заметі і не встиг на пологи. Рятувальники відбуксували машину швидкої допомоги до місця виклику, а потім разом із жінкою з дитиною – до лікарні. А на Херсонщині через негоду відрізаними виявилися 4 села.

Не обійшлося без ДТП, причиною яких стали складні погодні умови. 2 лютого на Закарпатті на трасі Київ-Чоп зіткнулися вантажівка і пасажирський автобус. Внаслідок ДТП загинула 1 людина та 9 травмовано.

Виникали проблеми і в роботі міського транспорту. Так, у Львові наприкінці січня майже 40 автобусів не змогли виїхати на маршрути, оскільки не могли завестися. Крім того, протягом робочого дня через морози автобуси з’їжджали з маршрутів, оскільки замерзали пневмосистеми відкривання-закривання дверей.

У Полтаві і Кременчуці тролейбуси через морози взагалі зупинилися. Перебої у роботі міського транспорту відчули також жителі Криму, Житомира, Маріуполя.

Як повідомили українські трейдери, морози в більшості регіонів країни різко сповільнили експорт зерна з портів Чорного моря.

На час сильних морозів в Україні оголошувалося штормове попередження. Чи не найважчою ситуація була в Криму і південних областях. Так, 2 лютого неподалік від Іллічівська затонула несамохідна баржа, яка належить кампанії Black Sea Shipping. 

У всіх портах України, за винятком портів у Севастополі, Ялті та Феодосії, оголошено льодову кампанію – проводження суден здійснюють буксири льодового класу. Товщина льоду в акваторіях портів коливається від 10 до 25 см, ситуація ускладнена сильними поривами вітру від 10 до 20 м/с, обмерзанням та наявністю дрейфуючих льодових полів.

В Українському гідрометцентрі нинішні морози не вважають аномальними. За даними центру, тривалість сильних морозів була всього 4 дні.Пік припав на 3 лютого. Найближчими днями синоптики прогнозують потепління, однак на 11-13 лютого передають другий пік морозів – до -30 градусів.

Як прогнозують в Укргідрометцентрі, весна прийде за календарем.

Позначки: