Прогноз довгострокової платоспроможності України в останні три місяці значно погіршився, стверджують у міжнародному рейтинговому агентстві Standard & Poor `s, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Згідно з його щоквартальним звітом Capital IQ, Україна в II кварталі зайняла 7-е місце серед 70 країн за ймовірністю дефолту в найближчі п'ять років. Загальна можливість дефолту (CPD) країни оцінена в 44,25%, тоді як ще в I кварталі ймовірність виникнення проблем оцінювалася в 34,8%. Прогноз дефолту грунтується на показнику кредитно-дефолтних свопів (CDS) країни – страховка покупців суверенних єврооблігацій від дефолту, ризик девальвації національної валюти і можливість реструктуризації боргу.
Україна давно вважається інвесторами ризикових позичальником і як мінімум останні п'ять років входить до топ-10 країн з найвищим прогнозом дефолту. У цей період позиція країни постійно коливалася між другим і сьомим місцем, а ймовірність її дефолту оцінювалася в 28,6-65,7%. Останній раз настільки ж високий ризик, як зараз, був в II кварталі 2012 року, а в III кварталі 2009 року Україна очолила світовий рейтинг (53,7%).
Список найбільш проблемних країн відносно стабільний. В останній рік Україну за ризиками випереджали Венесуела, Пакистан та Аргентина, яка займає непочесне перше місце вже три квартали поспіль (81,62%). Кіпр, який допустив дефолт за своїми боргами на початку липня, останні п'ять кварталів стабільно перебуває на другому місці. При цьому напередодні дефолту його ризик знизився з 70% до 65,51%.
Греція, що пережила дефолт на початку 2012 року (тоді в II кварталі її ризик оцінювався в 96,7%), зараз з показником 48,56% (всього на 4 процентних пункти вище українського) знову хоче списати частину державного боргу. Ризики Єгипту, в якому в червні стався військовий переворот, на 2 пункти вище українських. S&P вважає ризики наших сусідів мінімальними: Росія зайняла 30-е місце з показником 13,13%, а Польща – 47-е (7,3%).
Експерти S & P говорять про активізацію негативних факторів, які впливають на ризики дефолту окремих держав. Зокрема, акції протесту в Бразилії та Туреччини, триваючі заворушення в Єгипті та політична напруженість у Португалії. Проте ці події затьмарила новина про вірогідне скорочення програми кількісного стимулювання економіки, оголошена ФРС США, що викликало різкий відтік капіталу з ринків. За червень показник CDS України підскочив на 240 пунктів – до 840. Як наслідок, прибутковість євробондів України зросла з 7-8% до 9-10% річних.
Виходячи з цих факторів, експерти вважають методику S&P неадекватною. "Діяльність агентства носить некомпетентний характер або має політичне забарвлення. У всіх найбільш ризикових країн за останні 20 років були дефолти. А у України був лише частковий дефолт в 1998 році, але всі зовнішні зобов'язання були виконані. У всіх найбільш ризикових країнах мали місце заворушення, революції, зміщення влади. За цих факторах дефолт дуже ймовірний, – пояснює головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран. – У 2008-2009 роках агентство S & P включило Україну до списку дефолтних країн, в результаті ціна наших єврооблігацій впала на 60 %. Потім вона знову виросла, але склалося враження, що це було зроблено спеціально".
Ситуація у різних країнах дуже відрізняється, щоб виробити єдину формулу розрахунку можливості дефолту. "Агентство оцінює рівень проблем в країні за стандартними критеріями, але вони різні в залежності від держави. Наприклад, у Кіпру рівень боргу до ВВП становить близько 100%, а у нас – близько 40%. Зовнішній валовий борг України великий, але його половина – це зв'язані зобов'язання, коли українські компанії повинні своїм материнським європейських структур. Тому ймовірність дефолту по таких боргах нульова, – вважає провідний економіст блоку "Фінансові ринки" Креді Агріколь Банку Олександр Печеріцин. – Така ситуація в Україні триває вже кілька років, і якщо вірити агентствам , то дефолт вже давно повинен настати. Ситуація з держборгом керована (на 1 червня прямий і гарантований держборг становив $ 68,5 млрд. – Ред), так як вирішується за рахунок внутрішніх позик і розміщення єврооблігацій ".