Україна отримала запит на екстрадицію Саакашвілі – Мін’юст

5 Вересня 2017, 12:20

Заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов заявив, що Міністерство юстиції України отримало запит від Головної прокуратури Грузії на арешт і видачу колишнього президента Грузії, екс-голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі. Про це він повідомив на прес-конференції в Києві у вівторок.

"Україна отримала запит про розшук, взяття під варту і екстрадицію Міхеїла Саакашвілі. Запит Головної прокуратури Грузії був адресований Міністерству юстиції України і Генеральній прокуратурі України", – сказав він.

Пєтухов зазначив, що, за даними Головної прокуратури Грузії, Саакашвілі є обвинуваченим у чотирьох чотирьох кримінальних провадженнях, відкритих за такими статтями Кримінального кодексу Грузії: ст. 182, яка передбачає відповідальність за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб у великих розмірах; ст.333 і ст.117 – зловживання службовим становищем посадовою особою, вчинене шляхом насильства або із застосуванням зброї; ч.2 ст.332 – зловживання становищем посадовою особою.

Заступник міністра юстиції повідомив, що рішенням судді колегії у кримінальних справах Тбіліського міського суду від 2 серпня 2014 року Саакашвілі було обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. 4 серпня 2014 року Саакашвілі було оголошено в розшук.

Пєтухов повідомив, що Головна прокуратура Грузії в своєму запиті дала гарантію Генпрокуратурі України, що цей запит не має на меті переслідування особи за політичними мотивами, і що Саакашвілі не буде притягнутий до відповідальності за вчинення злочинів, не передбачених запитом, а також не буде виданий третій країні, і його права не будуть порушуватися.

"Відповідно до кримінально-процесуального законодавства, Міністерство юстиції пересилає запит, отриманий від Грузії, і супутні матеріали, 94 сторінки, в Генеральну прокуратуру України для проведення екстрадиційної перевірки", – сказав заступник міністра.

Раніше міністр юстиції Грузії Тея Цулукіані заявляла, що Головна прокуратура Грузії двічі зверталася до української сторони з проханням передати Міхеіла Саакашвілі і двічі отримала офіційну відмову.

Це потім підтвердив і Президент України Петро Порошенко у ході офіційного візиту до Грузії. Зокрема, відповідаючи на запитання журналіста про можливу екстрадицію Саакашвілі, спочатку Порошенко заявив, що Грузія не зверталася до України з таким проханням, проте пізніше, в інтерв'ю "Суспільному мовленню", він сказав, що перевірив ще раз цю інформацію і виявилося, що Грузія зверталася, але Україна відповіла відмовою. За словами Президента, українська сторона зажадала додаткові матеріали щодо цього запиту.

У середині серпня Головна прокуратура Грузії повідомила. що знову направила до правоохоронних органів України запит про екстрадицію Саакашвілі.

Нагадаємо, українське громадянство Саакашвілі надав своїм указом президент України Петро Порошенко наприкінці травня 2015 року. Напередодні отримання українського паспорта його було призначено головою Одеської облдержадміністрації. У грудні 2015 року Саакашвілі позбавили громадянства Грузії.

26 липня з’явилася інформація, що Саакашвілі позбавили українського громадянства. 27 липня в адміністрації президента України підтвердили цю інформацію і зазначили, що припинення громадянства екс-голови Одеської ОДА обумовлено поданою ним недостовірною інформацією під час оформлення громадянства.

Захист Саакашвілі вирішив подати позов до президента України Петра Порошенка з приводу позбавлення громадянства.

Зараз Саакашвілі повідомляє, що подорожує по Європі з українським паспортом, а 10 вересня прибуде з Польщі і через пункт пропуску "Краковець" (Львівська область) спробує в’їхати в Україну.