«Ми довго торгувалися з американцями і відстоювали кожну позицію, де нам потрібен високозбагачений уран. Ми залишили необхідну кількість ВЗУ – стільки, скільки, ми вважаємо, достатньо для наукових цілей, але набагато менше, ніж потрібно для виготовлення ядерної зброї, щоб терористи не полювали за ним», – зазначив Карнаухов.
Вчений відмовився повідомити, скільки саме високозбагаченого урану залишилося в Україні, «оскільки це конфіденційна інформація».
«Що стосується робіт, де потрібен високозбагачений уран, то, наприклад, нам необхідно калібрувати апаратуру в широкому діапазоні. Коли ми завантажуємо матеріал для ядерної установки, нам необхідно виміряти його збагачення, реальну кількість завантаженого матеріалу, для цього апаратура повинна бути відкалібрована належним чином. Є й інші потреби, зокрема, у створенні нашого джерела нейтронів», – повідомив він.
За словами Карнаухова, високозбагачений уран, який залишився в Україні, – це велика цінність для країни і для науки.
«Але в мирному використанні в Україні та багатьох інших країнах відповідно до рішень МАГАТЕ в основному буде використовуватися тільки низькозбагачений уран», – запевнив науковець.
Нагадаємо, під час Вашингтонського саміту з ядерної безпеки у 2010 році Україна оголосила рішення позбавитися від всіх наявних запасів високозбагаченого урану до проведення 26-27 березня 2012 року в Сеулі наступного саміту з тематики ядерної безпеки.
У підписаному 26 вересня 2011 Меморандумі з питань ядерної безпеки між урядом України і урядом США, Сполучені Штати взяли на себе зобов'язання надати Україні еквівалентний обсяг низькозбагаченого урану взамін вивезеного високозбагаченого, а також «виконати основні етапи будівництва ядерної установки».
Ядерну установку планується ввести в експлуатацію в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» не пізніше квітня 2014 року.
22 березня міністерство закордонних справ повідомило, що Україна у повному обсязі забезпечила вивезення до Російської Федерації останньої партії високозбагачених ядерних матеріалів з Харківського фізико-технічного інституту.