Україна нарощує імпорт вугілля та зменшує його власний видобуток

Економіка
1 Вересня 2021, 14:54

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україні необхідно імпортувати приблизно 3,5 млн тонн енергетичного вугілля протягом майбутнього опалювального сезону. Про це він сказав в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна". "Додатково необхідно імпортувати близько 3,5 млн тонн протягом опалювального сезону відповідно до графіка накопичення вугілля", – зазначив міністр. Він додав, що генеруючі компанії – і ДТЕК, і "Центренерго" – почали укладати контракти на імпорт вугілля. За його словами, ціна електроенергії на ринку вже дає можливість "спокійно купувати вугілля, виробляти (електроенергію – ред.), продавати і заробляти".

 

Зауважимо, 27 серпня стало відомо, що "ДТЕК Енерго" Ріната Ахметова та державне ПАТ "Центренерго" погодили з американською компанією поставку 75 тис тонн енергетичного вугілля – об'єм вугілля розподілять рівними частинами (по 37,5 тис тонн) для потреб ТЕС приватної і державної генерацій. У "ДТЕК" додали, що 19 серпня компанія отримала першу партію польського вугілля об'ємом 2700 тонн у межах підписаної компанією і вугледобувним підприємством Bogdanka угоди на імпорт 320 тисяч тонн енергетичного вугілля з сусідньої країни. Також "ДТЕК Енерго" очікує постачання палива з Казахстану.

 

Читайте також: Україна імпортує рідкоземельні метали, але не розробляє власні родовища

 

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар наголошує, що дефіцит енергетичного вугілля в Україні є штучним. "Він спричинений шантажем монополіста – ДТЕК Ріната Ахметова. Адже лише минулого року ця компанія відмовилася від видобутку енергетичного вугілля на "Добропіллявугіллі". Прибравши до рук завдяки політичному впливу на владу найбільш рентабельні та продуктивні копальні, компанія штучно стримує нарощення на них видобутку", – зауважує Крамар.

 

Водночас закономірне скорочення видобутку на менш ефективних старіших державних копальнях призводить до того, що загальний видобуток в країні скорочується, підкреслює експерт. "Так на тлі безпрецедентного дефіциту вугілля, за останніми даними Держстату, видобуток енергетичного вугілля в Україні в липні виявився на 9% меншим, аніж торік. Недоотримано лише за один місяць за високого попиту та пустих складів ТЕС понад 130 тис т. Натомість дефіцит покривається дорогим імпортом. І робиться це з єдиною метою – обгрунтувати різке збільшення цін на паливо внутрішнього видобутку ДТЕК Ріната Ахметова. Без примусового подрібнення цієї монополії та продажу її частин справді незалежним 3-4 приватним власникам ситуація не зміниться. А видобуток в Україні так і не буде зростати, адже тоді неможливо буде нав'язувати надзвичайно високі монопольні ціни", – резюмує економічний оглядач Тижня.

 

Позначки: