Як повідомляє Коммерсант-Украина, в Енергетичне Співтовариство (ЕС) надійшов лист за підписом міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка, в якому є прохання не погоджувати проект будівництва російського газопроводу South Stream, повідомив вчора журналістам у Києві директор секретаріату ЕС Славчо Нейков.
«Україна, як член Енергетичного співтовариства, має право очікувати на підтримку з боку секретаріату в питанні, що належить до нашої компетенції», – заявив Нейков. – «Поряд з цим ЕС буде вітати розвиток проектів, які можуть зробити внесок у диверсифікацію і безпеку поставок».
Голова правління неурядової громадської організації «Нова енергія України» Валерій Боровик вважає, що ініціатива України здатна вплинути на терміни узгодження проекту South Stream в європейських структурах. «Претензії Польщі, Литви та Швеції щодо будівництва Nord Stream відклали проходження проекту щонайменше на рік», – нагадав він.
У Міненерго офіційно не коментують заяви глави секретаріату ЕС. Але високопоставлене джерело видання у департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго пояснило, що, навіть якщо не вдасться скасувати будівництво обхідного газогону, переговори будуть вигідні Україні.
«Рішення про будівництво «Південного потоку» ухвалюють приватні компанії, і роль держав у цьому вторинна. Тому, можливо, нам і не вдасться зупинити проект. Але самі слухання на цю тему здатні створити нестійку ситуацію для Газпрому і більш зручну позицію для переговорів щодо зниження ціни газу», – зауважило джерело видання.
Нагадаємо, Україна стала повноправним членом Європейського енергетичного співтовариства на початку 2011 року. Договір про створення ЕС був підписаний між Євросоюзом і країнами Південно-Східної Європи 25 жовтня 2005-го в Афінах. Спільнота має сприяти забезпеченню стабільності функціонування енергетичних ринків країн – учасниць угоди: вони відкривають один для одного свої ринки газу й електроенергії, погоджують тарифи і допомагають у кризових ситуаціях. Нині членами ЕС є 14 держав Євросоюзу, 9 балканських країн, України і Молдова.
«Південний потік» має бути запущений 2015 року. Це один із газопроводів, який пролягатиме в обхід України – по дну Чорного моря з порту Джубга у болгарський порт Варна. Будівництво має розпочатися наприкінці 2012 року. Планована потужність газогону становить 63 млрд кубометрів газу на рік, оцінна вартість проекту – €8,6 млрд.