Україна може втратити право торгувати парниковими квотами

15 Червня 2011, 09:49

У Держагентстві екологічних інвестицій (ДАЕІ) у вівторок повідомили про можливість тимчасової заборони для України на участь в механізмах Кіотського протоколу.

Ця санкція може послідувати після того, як 3 червня секретаріат Рамкової конвенції з питань зміни клімату (РКЗК) ООН піддав критиці звітність України щодо ведення національного кадастру антропогенних викидів за 1990-2008 роки. У звіті, переданому Україні, секретаріат вказав 13 обов'язкових для виконання рекомендацій.

Зокрема, від України вимагають уточнити, чому викиди шкідливих речовин при виробництві карбіду кальцію, етилену, метанолу і алюмінію представлені як "конфіденційні"; надати детальний енергетичний і вугільні баланси країни; провести розрахунки поглинання парникових газів лісами; перерахувати обсяг емісії шкідливих речовин від транспорту і змінити методологію її обліку.

За словами глави ДАЕІ Сергія Орленка, велика частина зауважень експертів ООН «взята до відома і запущена в роботу».

Орленко відмітив, що основним приводом для критики з боку РКЗК ООН стало те, що в 2008-2009 роках не була профінансована істотна частина науково-дослідних робіт із створення національної системи обліку емісії і управління викидами.

Водночас у Фонді цільових «зелених інвестицій», який має статус експертів ООН і бере участь в створенні нацкадастра заявили, що Україна не перша країна, кадастр якої викликав критику експертів ООН: «Минулого року Болгарія була вимушена закрити реєстр викидів на 9 місяців, а зараз це загрожує Естонії і Греції». За оцінками фонду, найрадикальніший захід, який можуть застосувати до України, – усунення від кіотських механізмів на півроку.

Експерти оцінюють ситуацію неоднозначно.

«Заборона на доступ до кіотських механізмів стане стимулом для виділення держкоштів на поліпшення національної системи контролю за викидами. З іншого боку, Україну можуть на 6-12 місяців відлучити від фінансового потоку, який дасть можливість реалізувати проекти по енергозбереженню», – заявив директор фонду Сarbon Investment Україна Віталій Федорченко.

За словами координатора  Національного екологічного центру України Христини  Рудницької, це може загрожувати уряду втратою права торгувати квотами на викиди парникових газів і залучати «зелені інвестиції».

«Згідно з нормами Кіотського протоколу, Україна зобов'язана щорічно надавати експертам ООН кадастр емісії шкідливих речовин. ООН вже порекомендувала усунути недоліки українського кадастру, але Україна так і не врахувала ці зауваження. Така халатність може привести до того, що держава більше не зможе фінансувати заходи щодо адаптації до змін клімату», – відмітила Рудницька.

Нагадаємо, 31 травня Державна служба статистики повідомила про підвищення рівня забруднення атмосфери діоксидом вуглецю.