Україна може порушити питання компенсації з боку Росії через захоплені кораблі – МЗС

19 Листопада 2019, 12:09

Україна зможе порушити питання компенсації через захоплення Росією українських кораблів та моряків біля Керченської протоки на більш пізньому етапі Міжнародного трибуналу з морського права. Про це у вівторок, 19 листопада, повідомила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко в Радіо Свобода.

 

«Це дасть нам можливість на більш пізньому етапі говорити про сплату з боку Російської Федерації компенсації за завдані збитки. Попереду в нас дуже ретельна експертиза цих суден. Спочатку треба їх побачити, в якому вони вигляді, чи не було з них вилучено техніку, обладнання, документацію. Тобто багато елементів, які потім можуть становити речові докази. І лише на підставі цього, як буде рішення арбітражного трибуналу, можемо говорити про якісь суми», – сказала Зеленко.

 

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель «Дон» протаранив український рейдовий буксир, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі ВМС ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого був поранений.

 

У ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир «Яни Капу» також був примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.

 

1 квітня МЗС, згідно з Конвенцією ООН з морського права, повідомило РФ про спір щодо порушення нею імунітетів трьох військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів. Спір досі триває. 21 листопада Арбітражний трибунал ООН у Гаазі проведе перші слухання у справі щодо порушення імунітету кораблів та екіпажу.

 

5 травня у Гамбурзі Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити українські військові кораблі та повернути їх під контроль України та звільнити моряків.

 

7 вересня між Україною та Росією відбувся обмін утримуваними особами. Офіс президента України оприлюднив список з 35 українців, звільнених з російських в'язниць.  Так, до України повернулися 11 незаконно засуджених у Росії співгромадян, а також 24 моряки.

 

16 листопада помічник президента України Андрій Єрмак заявив про завершальний етап повернення в Україну кораблів.

 

18 листопада Росія передала Україні захоплені кораблі.