Як зазначає автор, такого показника незалежній Україні вдалося досягти лише одного разу – у 2008–2009 році.
"Логістичні потужності в вітчизняних портах дають змогу це зробити і 2011-го – місячна пропускна спроможність становить близько 3 млн тонн зерна. Однак, за інформацією гендиректора Української аграрної конфедерації Сергія Стоянова, за неповних два місяці (від початку липня) було відвантажено близько 1 млн тонн збіжжя. Причина – в уряді досі не визначилися, як саме використати цьогорічний урожай", – пише автор.
Спочатку пріоритет віддали внутрішньому ринку: з 1 липня до кінця року запровадили мита на експорт зернових (на пшеницю – 9%, але не менш ніж 17 євро/т, на ячмінь – 14%, 23 євро/т, на кукурудзу – 12%, 20 євро/т).
"За експортного потенціалу у 25 млн тонн та середньозваженого мита бодай 20 євро/т держбюджет міг отримати щонайменше 6 млрд грн надходжень. Це в теорії. Насправді результат виявився неочікуваним, хоча логічним – обвал експорту у перший же місяць дії митних тарифів", – пояснює Крамар.
Зокрема, у липні, попри початок збору рекордного врожаю, за даними автора, обсяг вивезеного за кордон зерна майже вп’ятеро менший, ніж у червні, а порівняно із липнем 2010-го – тоді врожай і очікували, і отримали набагато скромніший – обсяги експорту скоротилися вдвічі. Зернотрейдери почали бити на сполох – їхні російські конкуренти продавали зерно щонайменше на $30 дешевше, фактично на розмір мита.
Детальніше читайте у статті «Влада доїть АПК»
Нагадаємо, за період 2009-10 фінансового року Україна експортувала 20 мільйонів тонн зерна.
Прем’єр Микола Азаров під час останньої зустрічі із делегацією Європарламенту у серпні оголосив про намір забезпечити експорт збіжжя в 2011-му на рівні щонайменше 24 млн тонн.