Глава уряду України Микола Азаров під час зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим підкреслив, що наша держава погодиться брати участь в проекті будівництва газопроводу за умови включення до нього відгалуження до СПГ-терміналу в грузинському порту Кулеві, пише "Коммерсант-Украина". З урахуванням побудови приймаючого терміналу в українському порту вартість проекту складе понад 1,6 млрд євро, ідеться в статті.
Таку велику суму кредитів можна отримати лише в разі гарантій закупівлі у Туркменістану необхідного обсягу газу. "Коли сторони, що беруть участь в проекті, досягнуть домовленостей, Україна готова розглянути питання своєї участі в ньому", – цитує главу українського уряду прес-служба прем'єра.
Система потужністю 30 млрд кубометрів в рік, дозволить транспортувати газ з Туркменістану в газопровід Nabucco, який є конкурентом лобійованого "Газпромом" трубопроводу South Stream. Вартість цього проекту складає 7,9 млрд євро.
За інформацією видання, Україна уже направила офіційну пропозицію про свою участь у проекті побудови Транскаспійського газопроводу Туркменії і Азербайджану. "Ми готові вкласти кошти в розмірі до 10% загальної вартості проекту за умови, що газопровід буде з'єднаний з СПГ-терміналом Кулеві в Грузії. В Україну газ буде приймати термінал, який планують побудувати в порту Южний", – зазначає співрозмовник газети.
Якщо проект буде реалізовано, це вдарить по інтересах Росії, адже буде працювати в обхід її території. РФ усіма силами намагається перешкодити реалізації проекту. Один з аргументів – відсутність домовленостей і дозволів на побудову трубопроводу від усіх країн, які мають вихід до Каспійського моря. Однак, Азербайджан наполягає, що може вирішити це питання на двосторонній основі з Туркменістаном.
Проект пропонується реалізувати за рахунок консорціуму зарубіжних інвесторів, проте до цих пір не було заяв про укладення угод з ними. Потужність терміналу в порту Южний складе 10 млрд кубометрів газу в рік з перспективою розширення в два рази, термін реалізації проекту – 49 місяців. Його вартість оцінюють у 846 млн євро.
Як відомо, під час "газової війни" з Росією, "Газпром" заявляв, що може знизити транзит газу через територію України "до нуля".
Читайте також: консорціум, або Україна оптом