Україна і її сусіди 5 місяців поспіль потерпають від природних катаклізмів

6 Червня 2013, 17:16

Січневі заметілі Перший місяць 2013-го року в Україні видався сніжним. Наприкінці січня протягом тижня негода спричинила в Україні низку ДТП і заторів. Рятувальники через важкі погодні умови на добу перекривали дороги у двох областях – на Луганщині і Полтавщині. Сотні автомобілів рятувальники звільнили зі снігових заторів на місцевих трасах у Запорізькій, Донецькій, Одеській областях.

Через сильний снігопад і затори на вулицях було заборонено в'їзд в Одесу вантажного транспорту й пасажирські автобуси. Також у Харкові й у Чернівцях через сильну ожеледицю сталися масштабні ДТП.

Але січневі заметілі виявились лише квіточками у порівнянні з сніговим колапсом у березні. Так 15 березня у західній частині України пройшли рекордні снігопади, які паралізували транспортне сполучення між містами і залишили без електроенергії сотні населених пунктів. Зокрема було паралізовано рух у Тернополі, Ужгороді, в Івано-Франківську, Львові, Рівному, Луцьку, згодом на Хмельниччині.

Без електропостачання залишилися 343 населених пункти, а на трасі «Київ-Чоп» утворився 30-кілометровий затор. Аномальний снігопад зупинив і темпи життя у Києві (впродовж доби у столиці випала місячна норма снігу – 50 мм): МНС брала гроші із застряглих у заметах водіїв, пересічні громадяни рятували себе і оточуючих, як могли. Столична влада щодня обіцяла ліквідувати наслідки снігопаду, проте ситуація залишалась критичною протягом майже двох тижнів.

У той же час виникли проблеми із транспортним сполученням у країн-сусідів: не працював аеропорт у столиці Білорусі – Мінська. У Польщі, Чехії та Словаччинині через снігопади запізнювалися поїзди міжнародного сполучення. В Угорщині на боротьбу з негодою навіть старі  направили радянські танки

 

Паводки Після значних опадів снігу Україну підтопило. Так весняний паводок зачепив 188 населених пунктів у Вінницькій, Волинській, Хмельницький, Житомирський, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Полтавський, Чернівецький, Чернігівській областях та м. Києві. У деяких регіонах внаслідок переливу води на дороги був організований об’їзд, рятувальники відкачували воду з підтоплених населених пунктів, а людей перевозили човнами.

Вже після того, як директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда заявив, що Україна пережила пік паводків, на Бортницькій станції аерації під Києвом прорвало дамбу.

 

 

У квітні через найсильніший паводок за останні десятиліття в Латвії був оголошений надзвичайний стан. Глава МВС Латвії Ріхардс Козловскіс назвав ситуацію дуже серйозною. Найбільш важка ситуація склалася в районі другого за величчю міста Латвії – Даугавпілсі.

 

Ураган в Одесі Від масштабного урагану, який пронісся в Одесі увечері 31 травня, постраждало більше 30 осіб, 7 госпіталізовано. В цілому по області було пошкоджено 472 повітряні лінії електропередач.

У системі газопостачання виникла 181 аварія, залишаються відключеними 330 абонентів. За різними оцінками в Одесі від урагану впали від 1 до 3 тис. дерев. Повністю прийшли в непридатність місця відпочинку на узбережжі, на пляжах знищено велику кількість тапчанів, парасольок та іншого обладнання.

Одеська влада навіть зверталась до городян допомогти грошима для ліквідації наслідків лиха, хоча й віце-прем'єр України Олександр Вілкул і президент Віктор Янукович доручили надати всю необхідну допомогу Одеській області для ліквідації наслідків негоди у максимально стислі терміни. Проте, за словами заступника голови Одеської ОДА Валерія Матковського, при нинішньому рівні забезпечення і налагодженості роботи аварійних служб з наслідками негоди вдасться впоратись тільки у серпні. 

 

Повінь всеєвропейського масштабу  У Чехії через паводок, спричинений затяжними дощами, від 3 червня оголосили про надзвичайний стан. Чеський уряд заявив готовий виділити на боротьбу з повінню і ліквідацію його наслідків $270 млн.

 

Також вода піднялась в річках Австрії та Швейцарії. На півдні та південному сході Німеччини, де через затяжні зливи підвищується рівень води в Ельбі й Дунаї, евакуйовано тисячі людей. Дощі та річки, що вийшли з берегів, заливають автобани і залізничне полотно. У ряді населених пунктів Баварії та Тюрінгії, де вихідними  місцями випало до 100 мм опадів, скасовані заняття в школах і дитячих садках. Також рівень води в Дунаї в місті Корнойбург, що за декілька кілометрів від Відня, майже на 10 см перевищив показники, зафіксовані під час рекордної за останні сто років повені у 2002 році.

Синоптики передбачають, що значне підвищення рівня води у ряді річок Західної Європи може досягнути України наприкінці червня.