Проєкт будівництва першого в Європі корпусу китайського університету у Будапешті спровокував великі протести в місті. Це питання також матиме значний вплив на результати парламентських виборів в Угорщині наступного року. Як пояснює в коментарі Тиждень.ua угорський журналіст Cабольч Паньї, чинний мер Будапешта Гергель Карачонь перетворив зобов’язання негайно скасувати проєкт будівництва на свою передвиборчу обіцянку. Також опозиція у боротьбі проти побудови корпусу Фуданського університету та керівної політичнох партії “Фідес” і її лідера чинного прем'єр-міністра Віктора Орбана вдається до тактики свого супротивника, а саме запропонувала провести референдум щодо цього проєкту.
У 2016 році керівна партія “Фідес” діяла схожим чином, коли винесла на референдум питання стосовно міграційних квот. Сабольч Паньї пояснює, що обидва випадки – політичний хід для приваблення виборців. “Референдум про квоти мігрантів у 2016 року насправді не задумувався для того, щоб спитати думку громадян Угорщини з цього приводу. Це був політичний інструмент уряду, завдяки якому почали стверджувати, ніби-то переважна більшість підтримує їхню антиміграційну політику – отже, йшлося лише про посилення громадської підтримки питання, яке вже й так вирішили”.
Читайте також: Урядові наративи Угорщини співпадають з російськими
Журналіст називає це політичним кроком Орбана, так як антиміграційний курс уряду підтримував тоді більший відсоток населення, ніж загальний відсоток тих, хто є прихильниками його партії. “Оскільки здавалося, ніби це питання перетинало партійні лінії, підняття його до політичної теми номер один в країні допомогло Орбану заручитися виборцями, які раніше його не підтримували, але міграцію вважали головною проблемою”, – пояснює Сабольч Паньї.
Випадок із Фуданським університетом схожий на референдум про квоти, але цього разу ця тактика вигідна для опозиції, каже журналіст. “Навіть третина прихильників самого Орбана виступає проти проєкту Фуданського університету, тому зараз опозиція намагається використовувати ту саму тактику: підняти широко непопулярну проблему (проєкт Фуданського університету) на найвищий рівень обговорення для того, щоб спробувати переконати виборців “Фідесу”, які виступають проти цього проєкту, підтримати натомість опозиційні партії”, – пояснює він. Наразі Віктор Орбан погодився провести референдум щодо цього питання, але вже після виборів.