Кепіро обвинувачували в організації вбивства понад 1200 мирних мешканців сербського міста Новий Сад.
Сторона обвинувачення вимагала засудити Кепіро до тюремного ув'язнення, а також зобов'язати оплатити судові витрати в розмірі 4,5 мільйонів форинтів – це понад 20 тисяч євро.
«Будапештський суд оголошує підсудного невинним», – зачитала у понеділок, 18 липня вирок суддя Бела Варга.
«Я невинний, я не брав участі у вбивствах чи пограбуваннях, а лише чесно служив своїй країні», – заявив у судовій залі Кепіро, зазначивши, що він брав участь лише в облавах на єврейське населення, але не брав участі у подальших розстрілах сербів, циганів та євреїв.
Керівник програм розшуку нацистських злочинців Центру Візенталя Ефраїм Зуров, який сприяв проведенню судового процесу над Кепіро, виступив з різкою критикою рішення угорського суду.
«Сьогодні цей вирок сміється в обличчя принаймні 1246 вбитим у Новому Саді. Ми зробимо все, аби цей вердикт було переглянуто», – заявив Зуров.
За даними Центру, ще 1944 року угорський суд визнав Кепіро причетним до вбивств і засудив до десяти років в'язниці. Однак незабаром після винесення вироку його було звільнено з-під варти, оскільки на той час Угорщина все ще була союзником нацистської Німеччини. 1946-го року винним Кепіро визнав і суд комуністичної Угорщини, проте на той час він вже втік до Аргентини. До Угорщини Кепіро повернувся 1996 року і послідовно заперечував свою причетність до злочинів часів Другої Світової війни.
Шандор Кепіро йшов першим у списку найбільш розшукуваних нацистських злочинців, який щороку укладає ізраїльський Центр Симона Візенталя. Суд над колишнім "номером один", українцем Іваном Дем'янюком вже відбувся у Німеччині, а "другий номер" – хорватський поліцай Мілівой Аснер помер у червні в Австрії, так і залишившись не притягнутим до суду.
Нагадаємо, 16 липня стало відомо, що німецька прокуратура розглядає можливість висунення додаткових обвинувачень проти уродженця України Івана Дем'янюка. Цього разу йдеться про ймовірну причетність до вбивств у концтаборі Флоссенбург.
Як відомо, у травні мюнхенський суд визнав 91-річного уродженця України Івана Дем'янюка винним у сприянні вбивству 27 тисяч 900 осіб у концтаборі Собібор, що був розташований на території Польщі. Дем'янюка засудили до 5 річного терміну ув'язнення, водночас його адвокати подали апеляцію.