Угорські ЗМІ, політики та громадські організації проводять масштабну дезінформаційну кампанію проти України

29 Січня 2023, 13:46

Центр протидії дезінформації при РНБО України розмістив повідомлення, що угорські медіа розпочали дезінформаційну кампанію з дискредитації України та Збройних сил України. Ми вирішили розібратися, хто та які саме наративи поширює.

Найактивніше поширює провокативні матеріали сайт karpathir.com – медіа угорською мовою про Закарпаття. За інформацією на сайті, видання базується в Ужгороді, його фінансує фундація Magyar Szív – Magyar Szó, що опікується підтримкою громад Карпат та національним культурним надбанням.

Протягом останнього тижня видання поширило низку компрометуючих українську владу та збройні сили матеріалів з яскравими заголовками. Основне повідомлення: українці, прикриваючись війною, намагаються вирішити внутрішні проблеми, а саме питання угорської нацспільноти, відправивши її представників на смерть.

Заголовок: «Сотні тіл загиблих бійців зберігають у вагонах-рефрижераторах на Закарпатті, всього за кілька сотень метрів від кордону з Угорщиною»

Видання PestiSracok продовжило цю ж тему та зняло цілий репортаж із Закарпаття, опублікувавши його під заголовком: «Чоловіків на Закарпатті зганяють, як худобу».

Журналісти PestiSracok нам одночасно показують і не показують свого співрозмовника. Його обличчя просто заблюрили, а голос змінили на його прохання з міркувань безпеки, адже чоловік розповідає про «жахіття життя угорців Закарпаття під гнітом київського режиму». Емоційна складова в сюжеті переважає фактаж. Весь матеріал рясніє оціночними судженнями, що спираються на слова «заблюрених». Для більшої переконливості публікуються фотографії, які мають бути доказом, але нічого не доводять.

Ось люди у формі у кафе. Версія PestiSracok: поліція та військові кошмарять людей в одному із закладів Берегова під назвою «Куб». Щоправда, у Берегові такого закладу немає, але є в Ужгороді – піцерія «Куб» з дизайном, дуже схожим на той, що на фото. Скоріше за все, автори видають Ужгород за Берегово, тому що воно є найбільш угорським містом Закарпаття і це підтверджує їхній наратив саме про масову мобілізацію угорців.

Читайте також:   Тонкий місцевий контекст. Як живе Закарпаття на тлі війни і постійних загострень між Україною та Угорщиною  

Посилаючись на матеріали, новину підхопили й інші видання угорські видання:  Origo, Sonline, Promenad24, Magyar Nemzet, Mandiner. А за ними й російські ЗМІ. У російському інформаційному просторі активно розганяється чергова фейкова історія про «злочинну» мобілізацію угорців Закарпаття на підставі повідомлень місцевих, угорських журналістів.

Паралельно угорські ЗМІ поширюють тему про втрати 128-ї гірсько-піхотної бригади, що базується в місті Мукачево на Закарпатті.

Заголовок: «У боях могло загинути багато угорських вояків Закарпатської бригади»

Вони повідомляють, що морги Мукачево переповнені і українська влада, нібито, змушена зберігати тіла кілька тижнів або навіть місяць у рефрижераторах неподалік угорського кордону. Щоправда, журналісти зізнаються, що рефрижератори знайти не змогли, а як підтвердження цього посилаються на відеорепортаж Al-Jazeera від 9 травня 2022 року, де показані рефрижератори з загиблими солдатами ЗС РФ, яких відмовляється забрати російська влада.

Підтримали наративи у ЗМІ й угорські політики. Міністр закордонних справ Петер Сійярто заявив, що закарпатських угорців «жорстким чином» мобілізують до ЗСУ і багато з них гинуть, зокрема через великі втрати в згаданій 128-й бригаді. А відбувається це, на переконання Сійярто, бо Будапешт наполягає на мирних переговорах, але Київ цією пропозицією нехтує.

Читайте також:  Париж перекрив кисень російській пропаганді. Тепер RT France шукатиме аудиторію в Африці?  

Паралельно держсекретар Угорщини з національної політики Тамаш Менцер звинуватив українську владу в тому, що вона, нібито, не припиняла антиугорських акцій на Закарпатті, які не дозволять Україні стати членом Європейського союзу. Заяви Сійярто та Менцера широко розійшлися не лише угорськими медіа, а й російськими ЗМІ.

Кульмінація антиукраїнської медійної кампанії – акція протесту 28 січня під стінами українського посольства в Будапешті. Її організувала громадська організація «Угорська спільнота за мир». Акція направлена проти використання «київським режимом» угорців Закарпаття як «гарматного м’яса» у війні. В своєму анонсі організатори стверджували, що Київ, «тисячами відправляє угорців на вірну смерть» і ними «хочуть захистити антиугорську українську неонацистську владу». Дії, що приписуються українській владі, називають «розправою над Закарпаттям і цілим угорським народом».

Меседжі, поширені угорськими медіа та політиками широко тиражуються у ЗМІ Росії та спрямовані на розпалювання міжетнічної ворожнечі між українцями та угорцями на Закарпатті. Для Угорщини розкручування теми «утисків» українцями – це загравання з електоратом Орбана: адептами «Великої Угорщини» та Тріанонського реваншизму. Для Москви – стандартна медіакампанія, спрямована на дестабілізацію Європи та підрив її зусиль з підтримки України.