Опозиційний альянс складається із 6 партій, які об’єдналися, щоб висунути єдиного кандидата, який міг би перемогти чинного прем'єр-міністра Віктора Орбана.
Пітер Маркі-Зай – 49-річний позапартійний консервативний мер міста Годмезевашаргей. Він має перевагу над претенденткою Кларою Добрев, представницею лівої партії “Демократична коаліція”, пишуть “Радіо Свобода”. Тепер він очолить угорську об’єднану опозицію і на виборах наступного року змагатиметься з Орбаном та його партією "Фідес".
Медіаконсультант і політичний аналітик Дмитро Тужанський розповів Тижню, чого Україні очікувати від нового очільника опозиції і чи скінчиться “епоха правління” Орбана.
Наскільки реальна цього разу перемога над Орбаном і що може цьому допомогти й завадити?
Дуже важко оцінити реальність шансів нинішньої угорської опозиції перемогти правлячу команду в Угорщині на чолі з Віктором Орбаном. Але можна сказати впевнено, що сьогодні, напередодні парламентських виборів-2022, ці шанси опозиції на перемогу, мабуть, найвищі за останні майже 12 років одноосібного правління "Фідес" в країні.
Це зумовлено кількома факторами. По-перше, закономірною політичною втомою від "Фідес" та Віктора Орбана, попри те, що за рейтингами їм альтернативи немає досі. По-друге, на відміну від попередніх виборчих кампаній, у цій опозиція просто зобов’язана юридично об’єднатися, щоб узгоджувати кандидатів, і (Ред. – вона), власне, пішла на це та організувала праймеріз.
Додаткової інтриги додає той факт, що за підсумками праймерізу лідером опозиції буде Пітер Маркі-Зай, який електорально та ціннісно не є повністю антагоністом Фідесу та його електорату. Більше того, Маркі-Зай не приховує, що був виборцем "Фідес", готовий був з ними співпрацювати. Тобто цього разу "Фідесу" буде важко розіграти карту світоглядного протистояння "лівим", агентам Сороса і так далі, Маркі-Зай може «відкусити» чималий шмат електорату "Фідес", про що, до речі, свідчать і попередні соцдослідження.
Саме Маркі-Зай переміг кандидата від "Фідес" на місцевих виборах у 2018-му році у місті Ходмезевашаргей, що є електоральною фортецею "Фідес". У 2018-му ця поразка "Фідес" сталася за кілька тижнів до парламентських виборів, і це було приводом не тільки для знервованості "Фідес" та Орбана, а й приводом говорити про можливу поразку "Фідес". Але зрештою "Фідес" знову неочікувано для самого себе здобув 2/3 місць у парламенті.
Дуже важливо все це пам’ятати, адже Віктор Орбан і "Фідес" є дуже досвідченими, хитрими та справді майстерними політиками, які мають величезну підтримку людей та практично необмежений ресурс в країні, і будуть боротися до кінця.
На вашу думку, чого чекати Україні від цієї опозиції?
Українсько-угорські відносини, на жаль або на щастя, сфокусовані саме на темі угорської громади та її прав, і в цьому питанні очікувати якоїсь світоглядної зміни в позиції Будапешта не варто, незалежно від того, хто переможе на виборах. Якщо раптом переможе опозиція, то, звісно ж, може бути змінена риторика, тактика, перелік вимог і претензій до України. Вони можуть стати більш поміркованими, але принципових змін очікувати не варто.