Голова угорського МЗС Петер Сійярто заявив, що Угорщина не зможе підтримати євроінтеграційні зусилля України, тому Будапешт заветував скликання засідання комісії НАТО-Україна, запланованого на 6 грудня. Про це він заявив на прес-конференції у Будапешті.
Сійярто зазначив, що наразі немає можливості якось обійти угорське вето, оскільки скликання комісії НАТО-Україна потребує одностайного голосування.
За його словами, Угорщина до початку вересня була серед тих, хто "найголосніше і найактивніше" за це виступав, але після ухвалення освітнього закону в Україні почувається так, ніби "отримала удар у спину".
Також Сіярто наголосив, що його країна і зараз продовжувала б цей же курс, "але може надати таку підтримку тільки тим державам, чиї рішення і поведінка заслуговують на це". Будапешт готовий до консультацій, але не може прийняти ту позицію, коли, за твердженням Сійярто, закон відбирає вже попередньо здобуті права нацменшин.
Голова угорського МЗС також наголосив, що Угорщину також турбує налаштованість депутатів Верховної Ради України розглянути законопроекти про мову і громадянство. Якшо зараз в Угорщині не виступлять проти закону про освіту, це може заохотити українську владу ухвалити і два інших закони.
Сіярто зауважив, що Угорщина робитиме відповідні дипломатичні кроки доти, поки закарпатські угорці не визнають, що мовно-освітня ситуація не врегульована для них належним чином.
Наразі у МЗС України на заяви очільника зовнішньополітичного відомства Угорщини поки офіційно не реагували.
Як повідомлялося, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. Міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.
Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.
Згодом міністр освіти та науки України Лілія Гриневич та міністр людських ресурсів Угорщини Золтан Балог домовилися про декілька напрямків співпраці щодо закону про "Про освіту".