Угорщина викликала невдоволення у ЄС новими провокаціями. Уже кілька днів росіяни можуть в’їжджати до ЄС через Угорщину без будь-яких перевірок і безперешкодно пересуватися до інших країн блоку. Це стало можливим після того, як Віктор Орбан поширив на росіян та білорусів можливість реєстрації як гастарбайтерів, включивши їх до так званої «національної карти», яку видають на два роки. А ті, хто хоче працювати в Угорщині, зможуть її навіть продовжити, пише німецьке видання RND.
Ще навесні уряд Угорщини зазначив, що очікує близько 65 000 заробітчан. Вони можуть привезти з собою сім’ї і через три роки подати заяву на отримання посвідки на постійне проживання. Йдеться тепер і про росіян та білорусів. Це відбувається на тлі того, коли інші держави навпаки вводять жорсткі обмеження. Наприклад, Фінляндія більше не пускає росіян в країну, бо, за словами фінського уряду, Росія робить спроби дестабілізувати кордон і країни ЄС.
«Зараз існує велике занепокоєння, що російські шпигуни також можуть потрапити до ЄС або що Кремль може спеціально переправляти росіян до ЄС для нападів», — пишуть журналісти RND.
Зокрема, рішення Угорщини розширити свою м’яку імміграційну програму «національної карти», включивши в неї росіян і білорусів, викликало засудження з боку Європейської народної партії та Європейської комісії, зазначає видання Politico. У листі до президента Європейської Ради Шарля Мішеля голова партії ЄНП Манфред Вебер заявив, що ця схема викликає «серйозні занепокоєння з приводу національної безпеки» і створює «серйозні лазівки для шпигунської діяльності».
«Відсутність чіткої потреби у такому широкому та нерегульованому механізмі в’їзду для російських і білоруських працівників ставить під сумнів наслідки для Угорщини та ширшої Шенгенської зони», — заявив Вебер та закликав лідерів ЄС «вжити найсуворіших заходів для негайного захисту цілісності Шенгену».
Тим часом, речниця Європейської комісії Аніта Гіппер заявила, що Угорщину проситимуть надати детальну інформацію щодо свого рішення. «Росія є загрозою безпеки для ЄС. Усі інструменти на рівні країн-членів і Євросоюзу повинні забезпечити безпеку блоку і брати до уваги безпеку Шенгенської зони загалом», — сказала вона.
Водночас глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що його країна звернулася до Європейської комісії зі скаргою на рішення Угорщини, пише литовський мовник LRT. «На думку Литви, цей крок Угорщини становить дуже серйозну загрозу безпеці Шенгенської зони та багатьох європейських країн, тому на нього необхідно відреагувати на рівні ЄС», — сказав Ландсбергіс.
Він також додав, що окремої оцінки потребує той факт, що Угорщина ухвалила це рішення тоді, коли країни ЄС дедалі частіше фіксують випадки саботажу і диверсій, за якими, як вважають, стоять російські структури безпеки і розвідка. «У той час як більшість європейських країн шукають способи ефективного захисту від цих атак, Угорщина не тільки перешкоджає таким зусиллям, а й своїми діями сприяє або, принаймні, полегшує ворожі щодо безпеки європейських країн дії», — заявив глава МЗС Литви.
Тим часом, речник уряду Угорщини Золтан Ковач вважає, що атака з боку Брюсселя є абсурдною та лицемірною, оскільки саме брюссельські інституції та Європейська народна партія в союзі з ліберальними силами роблять все можливе, щоб Угорщина була змушена демонтувати «свою сувору систему охорони кордонів та надання притулку, впускаючи сотні тисяч нелегальних іммігрантів в країну, а отже, і в Європейський Союз».
«Угорщина продовжуватиме захищати свій південний кордон і підтримувати найсуворіший імміграційний режим на континенті», — додав речник угорського уряду.
Видання Politico підкреслює, що Комісія має право призупинити шенгенський статус Угорщини, але це створило би прецедент. Наприклад, Греції погрожували призупинити її статус у 2016 році у відповідь на міграційну кризу, але жодного разу так і не вводилися обмеження з моменту запровадження схеми відкритих кордонів у 1985 році.