28 червня голова УГКЦ Святослав Шевчук та польський архієписком Юзеф Міхалік підписали у Польщі спільну декларацію, в якій взаємно визнавали вину обох своїх народів у воєнні та довоєнні часи і попросили один в одного пробачення за скоєні злочини.
«Поєднання і вибачення має дійти до серця кожного українця, і кожного поляка. І над цим ми повинні спільно працювати», – зазначив голова УГКЦ Святослав Шевчук.
«Вважаємо, що насилля та етнічні чистки за жодних обставин не мають права бути методом вирішення конфліктів і не можуть бути виправдані ні політичним, ні економічним, ні релігійним інтересом. Прагнемо вшанувати пам’ять невинно загиблих, попросити пробачення в Бога за вчинені злочини й закликати всіх українців і поляків, як у Польщі, в Україні, так і в цілому світі, до відваги відкрити серця та розум для взаємного пробачення і примирення», – наголошують ієрархи Церков.
«Архієпископ Шевчук абсолютно правий, говорячи, що суть підписаної декларації має бути донесена до кожного громадянина обох країн. На жаль, з цим можуть виникнути певні проблеми», – зазначив в інтерв’ю виданню Rzeczpospolita один із польських священнослужителів.
За його словами, мМинулорічне послання про порозуміння і поєднання підписане архієпископом Міхаліком та московським патріархом Кірілом так і не дістало широкого розголосу в публічній думці – багато ксьондзів його просто проігнорували».
Водночас, редактор LB.ua Олег Базар в статті для Rzeczpospolita коментуючи підписання декларації, зауважує, що в обох сторін своя правда. А тому для досягнення певного порозуміння можна буде лише тоді. Коли поляки позбавляться комплексу невинної жертви та задумаються над власною поведінкою по відношенню до українців в часі ІІ Світової війни. Коли детально і скрупульозно зареєструють акт терору Польщі проти українців перед війною, та брутальних вбивств здійснених Армією Крайовою, польською поліцією та загонами самооборони під час війни. Та коли перестануть вдавати, що брутальне виселення понад 600 тис. етнічних українців з їх земель це витівка комуністичного режиму, а не польської держави разом із СРСР.