Удари по Росії західною зброєю: США та Німеччина могли б змінити свою позицію

30 Травня 2024, 14:13

На тлі російського наступу на Харківщину на Заході почастішали дискусії про те, що варто дозволити Україні атакувати цілі на території Росії наданою зброєю. Так, видання Politico заявляє, що уряд Німеччини «обережно відмовляється» від своїх застережень щодо таких ударів. Зокрема, канцлер Олаф Шольц заявив, що Україна може використовувати західну зброю «у межах міжнародного права», а речник політика Штеффен Гебештрайт підкреслив, що оборонні дії України не обмежуються власною територією і можуть бути розширені й на територію агресора. Він також наголосив, що не може розкрити точних домовленостей з Києвом щодо використання німецької зброї, оскільки вони є «конфіденційними».

Гебештрайт нагадав і минулорічну заяву Шольца про те, що існує «консенсус» щодо заборони використання Україною німецької зброї на території Росії. За словами речника, це було тоді правдивою «констатацією фактів», але не обовʼязково поширюватиметься на майбутнє.

Тим часом, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус висловив застереження щодо публічного обговорення дозволу ударів по території Росії, пише Süddeutsche Zeitung. «Спираючись на інтереси військової тактики і стратегії, має бути зрозуміло, що не повинно бути публічної дискусії про те, що можливо, що дозволено і що ми хотіли би бачити, а що ні», — заявив він. Пісторіус додав, що хотів би зберегти цю дискусію подалі від громадськості. «Я не думаю, що Кремль розкриє нам, що він готовий зробити і де він готовий застосувати яку зброю», — наголосив міністр оборони Німеччини.

Як пише німецьке видання ZDF, заборона на використання західної зброї розв’язує руки росіянам. «Їхні військово-повітряні сили можуть робити все, що завгодно», — пишуть журналісти. Репортер видання RedaktionsNetzwerk Deutschland Джан Мерей також наголошує, що те, що Україні заборонено атакувати цілі в Росії західною зброєю, грає на руку Путіну. «Ось чому союзники України мають не лише скасувати ці застарілі правила, а й терміново збільшити підтримку українців, щоб дати їм змогу відкинути російські війська. Поки що допомоги не вистачило навіть на те, щоб зупинити наступ окупантів. Якщо так і залишиться, є ризик перемоги Путіна з непередбачуваними наслідками», — переконаний він.

Німецький політик Міхаель Рот теж наполягає на тому, щоб Україні дозволили використовувати зброю, яку постачає Німеччина та інші західні країни, по цілях на території Росії. Як пише німецьке видання Bild, він відкидає побоювання щодо «червоних ліній», які втягнуть НАТО у війну та підкреслює, що ескалацію здійснює лише одна людина — Путін.

«Сполучені Штати залишаються найбільш помітним противником»

Чимало країн НАТО вже дозволили Україні використовувати надану ними зброю. Наприклад, міністр оборони Швеції Пол Йонсон виданню Hallandsposten заявив, що кордони України повинні визначатись міжнародним правом, а не «самообмеженнями союзників України, які коштують життя українцям». Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик в ефірі Radio Zet сказав, що зброя, яку його країна передає Україні, не має обмежень щодо її використання. «Україна має право захищатися так, як вважає за потрібне. Вважаю, що західні країни теж повинні скасувати ці обмеження», — сказав він. Як пише Politico, президент Франції Еммануель Макрон також заявив, що Захід повинен дозволити українцям «нейтралізувати» саме російські військові об’єкти, з яких окупанти запускають ракети, а не «інші цивільні чи військові об’єкти».

Значна увага зараз прикута до заяв Сполучених Штатів, які досі залишаються найбільш помітним противником ударів західною зброєю по території Росії. Видання Politico вказує на «американську винятковість» та переконує, що на президента Джо Байдена тисне Конгрес, але він «твердо тримається». «Зараз у нашій політиці немає жодних змін, ми не заохочуємо і не дозволяємо використання американської зброї для ударів усередині Росії», — каже і речник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Тим часом, хоч держсекретар США Ентоні Блінкен і не схвалює використання Україною американської зброї для ударів усередині Росії, він вважає, що адміністрація Байдена «адаптовуватиметься і пристосовуватиметься» до розвитку війни, як і робила це раніше, пише Bloomberg. Це стосується і дозволу атак по Росії, що, як зазначає The New York Times, вказує на гнучкість Вашингтона.

Утім, наразі про згоду говорити рано: після ударів України по стратегічних радіолокаційних станціях Росії «Воронеж-М» і «Воронеж-ДМ» США висловили Києву занепокоєння. Видання The Washington Post з посиланням на джерела пише, що американські урядовці вважають їх «чутливими», а Москва може сказати, що її стратегічні сили стримування стали мішенню, що «непокоїть Вашингтон». Як повідомила українська сторона, ці радіолокаційні станції Росія використовувала для моніторингу діяльності українських військових і відслідковувала запуски дронів та ракет по Росії. Крім того, за інформацією BILD, українська армія щонайменше один раз використовувала систему «Patriot» з Німеччини над територією Росії. «Реакція — гнівні дзвінки з Берліна та Вашингтона і погрози припинити постачання зенітних ракет, якщо подібний інцидент повториться», — переконують журналісти.