У зоні бойових дій за час проведення АТО загинуло шестеро журналістів – ІМІ

5 Грудня 2014, 16:21

Із 1 березня по 30 листопада в Україні зафіксовано 709 фактів порушень прав журналістів, з яких 194 – у Донецькій та 89 – у Луганській областях. Такі дані наводить Інституту масової інформації (ІМІ) за результатами власного моніторингу «Барометр свободи слова».

Загалом за цей період експерти ІМІ зафіксували 132 випадки побиття журналістів, 128 фактів цензури, 115 перешкоджань законній професійній діяльності, 75 викрадень чи незаконних затримань журналістів, 70 випадків погроз і залякувань, 59 нападів на офіси ЗМІ. Також в зоні бойових дій АТО за цей час загинуло шестеро журналістів.

У листопаді найбільшу кількість порушень експерти ІМІ зафіксували у категорії «погрози, залякування» – 10 випадків, а також перешкоджання журналістській діяльності – п'ять фактів. Також цього місяця було зафіксовано один випадок незаконного утримання журналіста, що стався у Тернополі.

Як розповіла експертка ІМІ Катерина Дячук, за останні два місяці ІМІ не фіксував випадків, коли бойовики так званих «ДНР» та «ЛНР» брали у полон журналістів. Проте вже понад 100 днів у полоні «ЛНР» залишаються луганський журналіст Сергій Сакадинський та харківський журналіст Роман Черемський.

«Зменшення випадків порушенння прав журналістів на Сході України за останні 2 місяці пов’язано з тим, що багато журналістів залишили окуповану територію. Хоча порушення відбуваються і в інших регіонах, зокрема, Києві, Херсоні, Дніпропетровщині, Одесі, Харкові. Випадки погроз, залякувань, нападів і перешкоджань залишаються безкарними, не дивлячись на те, що правоохоронні органи порушують справи. Подолання безкарності за напади на журналістів і захист права суспільства на інформацію має стати одним із головних питань на порядку денному влади», – наголосила Катерина Дячук.

Нагадаємо, 21 листопада Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та Незалежна медіапрофспілка України (НМПУ) виступили із спільною заявою до Всесвітнього дня боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів, який відзначається 23 листопада.  У заяві «Безкарність – загроза для журналістської професії» НСЖУ і НМПУ зазначають, що безкарність за злочини проти журналістів стала системним явищем в Україні, і констатують відсутність зусиль з боку держави у покаранні винних за такі  злочини.