У Вселенському патріархаті заявили, що анафема РПЦ щодо Мазепи є неканонічною

18 Вересня 2018, 08:53

Вселенський патріархат не визнавав канонічною анафему, яку Російська православна церква наклала на українського гетьмана Івана Мазепу. Про це заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча), передає "Главком".

 

За його словами, вона була накладена на гетьмана з політичних мотивів.

 

"Не дивлячись на накладення Російською церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин", – наголосив архієпископ Тельміський Іов.

 

Водночас він пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі в 1709 році українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулось під юрисдикцію Константинопольського патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.

 

"На еміграції в м. Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували. Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниці, яка перебувала у юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали у місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгієвського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-Церкви, Вселенського патріархату", – підкреслив ієрарх Вселенського патріархату.

 

Нагадаємо, 7 травня 2016 року в Полтаві в парку Соборної площі президент України Петро Порошенко відкрив пам'ятник українському гетьману Івану Мазепі. За кілька днів до відкриття зловмисники намагалися його підірвати.