У Венеціанській комісії вважають, що закон про референдум загрожує стабільності України

20 Червня 2013, 12:27

«Закон про всеукраїнський референдум є неконституційний. Опозиційні сили говорили про це ще під час його ухвалення. Тому Верховна Рада повинна прийняти новий закон, який  не повинен передбачати внесення змін до конституції в обхід парламенту», – зазначив Кличко. Він додав, що негативні висновки Венеціанської комісії щодо закону про референдум були прогнозованими.

У свою чергу член Венеціанської комісії Пітер Пачолай зазначив, що чинний закон про референдум у випадку його застосування на практиці «може підірвати стабільність і законність конституційного процесу в Україні».

Зі свого боку заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна підтримала загальну думку про маніпулятивний характер закону про референдум.

«Хотілось би, щоб цей закон було змінено з урахуванням зауважень, що висловили представники міжнародної спільноти та громадянського суспільства», – сказала вона.

Нагадаємо, Венеціанська комісія вважає, що закон «Про всеукраїнський референдум» не відповідає міжнародним стандартам. «Можна сказати, що практично безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, згідно із законом, є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів, які чітко зазначають, що референдум не має використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади», – наголошує комісія.

У листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

25 квітня 2013 року депутати трьох опозиційних сил звернулися до Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) з оскарженням цього закону. В опозиції вважають, що за допомогою референдуму президент Янукович прагне змінити політичну систему країни та зміцнити свою владу.

ВАСУ не взяв звернення до розгляду. Згідно з рішенням ВАСУ, це питання підлягає розгляду у КС. Опозиція заявила, що оскаржить цей закон у КС та Євросуді.

Як писав Український тиждень, законом про референдум режим Януковича хоче позбавити громадян можливості впливати на владу.