У Венеціанській комісії стурбовані поверненням України до змішаної системи виборів

5 Жовтня 2011, 11:01

Про це журналістам у Страсбурзі заявив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт, подаючи проект думки Венеціанської комісії щодо нового проекту закону про вибори народних депутатів України.

«Як абсолютно дієва ця система функціонує в інших країнах, але в Україні є історія системи, яка використовувалася у 1998-му і в 2002-му, і результати, особливо 2002 року, були в тому, що багато хто з так званих незалежних обранців в одномандатному окрузі, які насправді не були такими незалежними, підтримували дії уряду після виборів, так що навіть якщо опозиція перемогла на виборах, зрештою уряд отримував більшість у парламенті»,  – заявивМаркерт.

Окрім того, за його словами, український досвід показує, що змішана система сприяла використанню адміністративного ресурсу на виборах, коли місцева влада намагалася забезпечити перемогу відповідного для себе кандидата.

За словами Маркерта, попередня виборча система, побудована як пропорційна, також продемонструвала свою неефективність в Україні. У першу чергу тому, що ця система ґрунтувалася на єдиному національному окрузі, коли люди з різних регіонів голосували за одних і тих самих кандидатів, а самі депутати виявлялися позбавленими будь-яких зв'язків з регіонами.

«Тому наші рекомендації в минулому були про те, щоб зберегти пропорційну систему, але просуватися до системи регіональних списків, до системи відкритих списків, щоб виборці могли позначити, хто є кандидатом, якого вони вважають кращим», – зазначив Маркерт.

За словами секретаря Венеціанської комісії, стурбованість викликає і той факт, що поданий на розгляд комісії проект закону абсолютно не підтримується опозицією в Україні.

«На нашу думку, виборча система має бути змінена широким консенсусом політичних сил: не в односторонньому порядку більшістю, а за допомогою консенсусу більшості  і щонайменше більшої частини опозиції», – зауважив він.

Маркерт також зазначив, що Венеціанська комісія планує остаточно затвердити свій висновок щодо проекту закону про вибори народних депутатів України на своєму засіданні наступного тижня.

Нагадаємо, засідання Венеціанської комісії відбуватиметься 14–15 жовтня, а її офіційні висновки буде подано 17 жовтня і оприлюднено на офіційному сайті Венеціанської комісії.

Попередній висновок було оприлюднено 14 вересня.

Над законопроектом «Про вибори народних депутатів України» працювала Робоча група, створена президентом Віктором Януковичем. Її очолював міністр юстиції Олександр Лавринович.