Всього на виборах зареєстровані 7 кандидатів, але тільки двоє з них, за оцінками спостерігачів, мають реальні шанси на перемогу – це чинний президент країни Уго Чавес і єдиний кандидат від опозиції Енріке Капрілес.
Право голосу у Венесуелі мають майже 19 млн осіб.
Понад 13,6 тисяч виборчих дільниць відкрились о 6-й ранку за місцевим часом.
Венесуельські виборці фактично мають визначити курс, яким буде йти країна найближчі роки. У разі перемоги Чавеса буде продовжено справу "боліваріанського руху до соціалізму", як називає цей курс чинний президент; у разі виграшу Капрілеса Венесуелу чекають неминучі реформи і лібералізація.
Капрілес обіцяє створювати умови для розвитку бізнесу і реалізовувати збалансовані соціальні програми. Наразі чинна влада направляла багато коштів на різні соціальні проекти, наприклад, будівництво будинків в рамках програми "Велика місія житло".
Дії уряду Чавеса в останні роки були спрямовані на націоналізацію в різних галузях промисловості, у тому числі нафтовий і золотовидобувній. Чавес також погрожував націоналізацією приватним банкам і підприємствам, якщо підтвердиться інформація про їх підтримку опозиції, і в разі відмови фінансувати дрібних сільськогосподарських виробників.
Читайте також: Останній шанс коменданте
58-річний Чавес має намір стати главою держави втретє поспіль: в 2009 році відбувся референдум, який скасував обмеження обіймати виборні посади кілька разів поспіль.
Опитування громадської думки, що проводилися в країні раніше, показували діаметрально протилежні результати: близькі до влади фонди громадської думки свідчили, що Чавес перемагає з відривом у 20-30%; більш зважені оцінки говорили про невелику перевагу чинного президента; одне опитування дало Капрілесу перевагу в 1 мільйон голосів.
Сам Чавес упевнений у своїй перемозі. Нещодавно він заявив, що набере не менше 70% голосів, а раніше заявляв про намір перемогти Капрілеса "нокаутом". На адресу свого суперника Чавес часто відпускав гострі та політично непристойності коментарі, зокрема, порівнював його зі свинею і звинувачував у зв'язках з наркоторгівцями.
Капрілес в свою чергу неодноразово піднімав тему здоров'я чинного президента. Як відомо, Чавес мав онкозахворювання, яке вимагало тривалого лікування на Кубі та в самій Венесуелі.
Зараз він стверджує, що абсолютно здоровий, однак опозиційний кандидат називав «знущанням над народом» тривалу відсутність глави держави та його манеру фактично керувати країною через соціальні мережі.
Напередодні виборів влада заявила про ймовріні плани радикальних опозиціонерів влаштувати безлади і провокації в день голосування.
Армія і поліція пообіцяли прийняти, в межах конституції, всі можливі заходи для недопущення конфліктних ситуацій і провокаційних дій.
Між тим, і опозиція виступила із звинуваченнями на адресу влади в намірі не визнавати перемоги Капрілеса.
За кілька днів до виборів в одному з регіонів країни були вбиті з вогнепальної зброї трьох прихильників опозиційного кандидата.
В цілях безпеки вже з вечора п'ятниці, 5 жовтня, і до понеділка, 8 жовтня, на всій території країни заборонено продаж алкогольних напоїв, а також носіння зброї для всіх, крім військових, поліції і спеціальних служб.
Загалом 139 тисяч військовослужбовцівубезпечують день виборів.