Очікується,що в найближчі дні будуть проведені нові арешти. Як визнають фахівці, Великобританія першою серед західних країн випробувала на собі нові технології організації соціальних криз і управління їх розвитком.
Востаннє такі акції непокори вибухали в Англії у 1981 та 1985 році, але їх масштаби були не такими великими, а тривалість не такою довгою.
«Однією з головних причин масових заворушень та мародерства в Великобританії є погана система освіти в країні, яка не здатна випускати на ринок висококваліфікованих працівників», – зазначив експерт британського Відкритого Університету у Уолтон Холл в м. Мілтон-Кейнс Алан Шіпман у інтерв’ю польському виданню Gazeta Wyborcza.
Мер Лондона Боріс Джонсон вважає, що поліція Великобританії є наразі дуже обмеженою у свободі дій. Саме це і стало причиною того, що поліції дуже важко впоратися з людьми на вулицях під час першого спалаху. Підтримуючи мера, колишній редактор британського видання The Daily Telegraph Чарльз Мор вважає, що ефективно та мирно вгамувати порушників порядку вдасться лише у випадку, коли поліції дадуть достатньо широкі повноваження для використання сили, а політики будуть повідомляти та роз’яснювати населенню кожен її крок.
Іншої думки притримується директор Інституту Ірландських студій Університету Квінс у м. Белфаст Домінік Браян.
«Залучення військ до урегулювання заворушень в Лондоні та інших містах Англії може спровокувати політичні та практичні труднощі в країні», – вважає Браян, пише британське видання The Guardian.
«Висилання армії для придушення заворушень – це поразка для прем’єра Камерона. В практиці маємо вже ситуацію, коли війська Англії були відправлені на врегулювання ситуації в Північній Ірландії, спровокувавши тим самим ще більше загострення конфлікту. Саме тому прем’єр спробує врегулювати ситуацію за допомогою поліції», –додає Шіпман.
Однак, професор університету м. Бредфорд Пол Роджерс переконаний, що сама армія була б проти свого розміщення на вулицях Лондону. Тим більше, що частина британських військ сьогодні розташована за кордоном, а більшість призовників не мають спеціальної підготовки для урегулювання конфліктів в містах.
Зазначимо, що Королівська армія налічує близько 100 тис солдат, з яких близько 10 тис розташовані в Афганістані. Водночас поліцейські війська налічують 139 тис осіб, з яких 32,5 тис служать в поліції міста Лондон.
Водночас занепокоєння щодо ситуації у Великобританії висловив голова Німецької профспілки поліції Райнер Вендт. На його думку, вибухи в Англії є «результатом кримінальної енергії, презирства проти держави та соціального ізоляції окремих прошарків населення». В Німеччині, на його думку, така «вибухонебезпечна суміш також присутня». А тому приводом до розгортання заворушень можуть стати навіть незначні події, особливо у великих містах, таких як Гамбург та Берлін, пише німецьке видання Die Stern.
Нагадаємо, ситуація в Лондоні загострилася в суботу, 6 серпня, ввечері, коли натовп молодих людей зібрався на акцію з вимогою до поліції з'ясувати обставини загибелі 29-річного британця. Його вбили під час спроби арешту. Триває розслідування обставин його загибелі.
Втім, акція швидко переросла у погроми і поширилася країною. Молодики грабують і підпалюють магазини у Манчестері, Бірмінгемі, Ліверпулі та Ноттінгемі.
Наразі поліції дозволили використовувати водомети та пластикові кулі проти протестуючих.