У Варшаві священики УГКЦ та РКЦ Польщі вибачились перед українцями і поляками за Волинську трагедію

Акценти
28 Червня 2013, 13:23

У документі наголошено, що «християнська оцінка злочину на Волині вимагає однозначного осудження і перепросин».

«Вважаємо, що насилля та етнічні чистки за жодних обставин не мають права бути методом вирішення конфліктів і не можуть бути виправдані ні політичним, ні економічним, ні релігійним інтересом. Прагнемо вшанувати пам’ять невинно загиблих, попросити пробачення в Бога за вчинені злочини й закликати всіх українців і поляків, як у Польщі, в Україні, так і в цілому світі, до відваги відкрити серця та розум для взаємного пробачення і примирення», – наголошують ієрархи Церков.

Також згадано слова Блаженнішого Любомира Гузара: «Як Глава Греко-Католицької Церкви хочу повторити ці слова й сьогодні та попросити пробачення у братів-поляків за злочини, скоєні в 1943 році», – процитовано в документі слова Блаженнішого Святослава.

«В ім’я правди вважаємо, що прощення і прохання про вибачення вимагає і позиція тих поляків, які чинили зло українцям та відповідали насиллям на насилля. Як Голова Єпископату Польщі прошу у братів-українців прощення», – каже Голова Римо-Католицького Єпископату Польщі.

До заклику про примирення приєднався і Голова Римо-Католицького Єпископату України: «До сьогодні поляки та українці тримають у своїй пам’яті болючі рани й спогади про Волинську трагедію. Особливо помітні вони в сучасному українському суспільстві, добро якого найважливіше і для Римо-Католицької Церкви в Україні. Надіюся, що попри трагічне минуле, добросусідські та християнські відносини поляків та українців можливі всюди, де вони зустрічаються, співпрацюють чи думають про майбутнє».

У Декларації засуджено «крайній націоналізм та шовінізм», адже «атеїстичний і тоталітарний комунізм та нацизм у ХХ столітті призвели до мільйонів жертв». «Ніщо не виправдовує взаємну ворожість, яка призводить до пролиття братньої крові… Ненависть і насильство – це завжди вияв деградації людини та народу. Натомість пробачення, братерство, співчуття, допомога і любов стають гідним і довготривалим фундаментом культури людського співжиття», – мовиться в Декларації.

«Лише пізнання історичної правди може втихомирити розбурхані довкола цієї справи емоції», – переконані ієрархи Церков. Вони закликають українських та польських науковців до досліджень історичних джерел та формування списку імен загиблих під час Волинської трагедії.

Під Декларацією поставили підписи: Блаженніший Святослав Шевчук, Глава Української Греко-Католицької Церкви, Архиєпископ Юзеф Міхалік, Перемишльський Митрополит латинського обряду, Голова Конференції Єпископату Польщі, Архиєпископ Мечислав Мокшицький, Львівський Митрополит латинського обряду, Голова Конференції Римо-Католицького Єпископату України, та Архиєпископ Іван Мартиняк, Митрополит Перемишльсько-Варшавський УГКЦ.

Як повідомлялось, днями єпископи Римо-Католицької Церкви закликали поляків і українців до примирення.

УПЦ МП засудило політичні спекуляції навколо Волинської трагедії.

Нагадаємо, 20 червня сенат Польщі 55 голосами ухвалив заяву з приводу 70-ї річниці Волинської трагедії.  У заяві серед іншого відзначено "злочини та жорстокість, якими вони супроводжувалися надають цій акції характер етнічної чистки, котра має ознаки геноциду". Проти проголосували 20 сенаторів, а ще 10 утрималися із усіх 100 членів вищої палати польського парламенту.

92