У Тернополі відкрили перший музей “партизанського руху” самогонників

18 Листопада 2013, 17:48

В експозиції музею 18 самогонних апаратів, пляшки та фляги для самогону. Стіни музею прикрашені малюнками, фотографіями та анекдотами на алкогольну тематику.

Перед входом повісили кілька різних дзвінків.

Як розповів під час відкриття власник музею, ресторатор Михайло Гросуляк, такі дзвінки були сигналами, що до самогонщиків прийшла міліція.

"Люди, які гнали самогон, підірвали устої Радянського Союзу. Це була своєрідна партизанщина", – переконаний він.

За його словами, самогон колись гнав його батько. Тому Гросуляк добре знає цей процес.

"Батько завжди ставив брагу під ліжко, там було тепло. Пам'ятаю, ночами їздили в ліс і закопували в кагати самогон. Його вистачало на цілий рік. Я не вживав спиртного до двадцяти років, але запах браги стояв із самого дитинства. А тепер з віком я зрозумів, за чим у мене ностальгія: за запахом кізяка, яким мама мастила підлогу на свята, і за запахом браги, з якої тато робив самогон", – посміхається тернопільський ресторатор.

Cамогонні апарати для музею Гросуляк збирав протягом трьох років.

"Самогонний апарат або дистилятор, як його називають у Європі, робився у селі із того, що було під руками. Мрія кожного самогонника була "не попастися". І зараз так є, самогоноваріння є напівзаконним", – розповів власник закладу. – "А щодо того, що після самогонки голова болить… Я п'ю добру самогонку уже 6 років. Крім неї, більше нічого не вживаю. Переконався, що після неї стан здоров'я хороший.

Як зізнався Гросуляк, більшість із представлених експонатів зроблені із колишнього металобрухту за описами цієї народної машинерії. Так в експозиції з'явилися апарати із гумового чобота і чайника, із музичного інструмента труби, із казанка та навіть із запчастин літака. Є тут як маленький дистилятор, який можна носити у саквояжі, так і велетенський, виготовлений із котла та мідного чана. А от серед автентичних – дистилятори, за допомогою яких гнали самогон батько і дядько ресторатора.

Як повідомлялось, минулого року Рада відмовилася виключити з Кодексу про адміністративні правопорушення статтю 176, що передбачає покарання за виготовлення або зберігання без мети збуту самогону або інших міцних спиртних напоїв домашнього виробництва, виготовлення або зберігання апаратів для їх виробництва у вигляді штрафу в розмірі 3-10 не оподатковуваних податком мінімумів доходів (51-170 гривень).

Автор законопроекту – регіонал Олег Надоша мотивував ініціативу тим, що питання про заборону або дозвіл самогоноваріння обговорюється багато років, але практика показує, що будь-які заборони такої діяльності є даремними.

Нагадаємо, у квітні 2010 року депутат Ради від ПР Василь Чуднов запропонував парламенту посилити відповідальність за самогоноваріння, однак законопроект пізніше відкликав.