Наприкінці листопада деякі іранські медіа, а також користувачі соціальних мереж повідомили про раптове збільшення поліціянтів на різних станціях метро в Тегерані, які стежать, щоби пасажирки дотримувалися так званого правильного хіджабу в столичній підземці. Користувачі соцмереж опублікували фотографії, які згодом облетіли всі світові ЗМІ: на них зображені так звані інспектори з дотримання хіджабу в громадських місцях. Жінки, одягнені в чорну чадру, стоять біля виходу станцій метро в Тегерані, утворивши своєрідний «тунель», який уже встигли прозвати як «тунель жахів». Такі зображення особливо гнітючі, після того як 1 жовтня жінки-поліціянти в тегеранському метро побили 16-річну дівчину Арміту Ґераванд до непритомності — Арміта померла в лікарні 22 жовтня, так і не отямившись.
У Мешхеді, другому за розміром місті Ірану та своєрідній релігійній столиці країни, місцева влада почала використовувати камери з функцією розпізнавання облич, намагаючись залякати тих, хто вперто відмовляється носити хустку. Першим, хто звернув увагу громадськості на використання таких камер, був Вахід Тафріхі, редактор локальної газети «Хорасан». На своїй сторінці в інстаграмі він опублікував розповідь із зображенням одного з моніторів, де зафіксовано знімки кількох пасажирів метро разом з відомостями про їхні вік і стать. «Це станція Шаріаті, першої лінії метро в Мешхеді. Зображення й особиста інформація кожного, хто проходить повз відеокамери, фіксується на моніторах. Може, муніципалітет хоче пояснити, чого вони прагнуть досягнути такими діями?» — запитує Тафріхі.
Раніше міністр внутрішніх справ Ірану Ахмад Вахіді заявив, що не бачить нічого поганого в тому, що державні агенти безпеки фотографують людей на вулицях, а чиновники використовують камери спостереження, щоб виявити злісних «порушників». На його думку, такі методи «природні», а люди, які не носять хіджаб, подібні до тих, хто порушує правила дорожнього руху, і тому мають бути оштрафовані. Водночас міністерство наголосило, що вони не мають жодного стосунку до «патрулів», а люди в чадрі, які агресивно чіпляються до «неправильно» одягнутих жінок, — це «небайдужі громадяни». Іранська газета «Етемаад» опублікувала документи, які підтверджують, що за організацією «патрулів» стоїть міністерство, — проти газети вже почали розслідування.
Ще в серпні цього року міська влада Тегерана заявила, що планує відправити 400 своїх працівників контролювати дотримання обов’язкового хіджабу. Вони начебто мають «нагадувати» непокірним пасажиркам, що «неприпустимо» з’являтися в громадських місцях «без належного одягу». Іранське видання Faraz Daily опублікувало розслідування, де зазначено, що міська влада Тегерана планує найняти так званих муніципальних контролерів, основним завданням яких буде «усне попередження» жінок без хіджабу. Тим, хто відмовиться підкоритися й надіти хустку, «контролери» будуть за потреби перешкоджати користуватися метро. За інформацією видання, такі «наглядачі» отримуватимуть 12 мільйонів томанів за місяць (близько 240 доларів США) з міського бюджету Тегерана, тобто майже вдвічі більше, ніж офіційна мінімальна зарплата в Ірані. У країні, яка є другою у світі за обсягами природного газу й четвертою за покладами нафти, за повідомленням міністерства праці й соціального захисту Ірану, понад 30 % населення живе поза межею абсолютної бідності, а муніципалітет Тегерана щомісяця виділяє суму, еквівалентну 100 000 доларів США, щоб наглядати за дотриманням правил «ісламського вбрання» в метро.
На цьому історія навколо непокритої жіночої голови не закінчується. Нещодавно представники державної ісламської організації в Ірані, яка займається «наглядом за дотриманням» і «просуванням» ісламських суспільних норм (скорочено «Сетад Амр бе Мааруф»), заявили, що, на їхню думку, пацієнтки лікарень неналежно дотримуються норм шаріату під час, скажімо, хірургічних процедур. 10 грудня секретар організації Мухаммад Хоссейн Тахері Акерді оголосив, що держпрацівники розробили дванадцять різних типів чадри для пацієнток, щоб «захистити їхню гідність».
За повідомленням опозиційної іранської платформи Iran Wire, у листопаді іранський фільм «Популярний» («Ameh Pasand») вийшов з білими рекламними плакатами, після того як міністерство культури та нагляду за дотриманням ісламських норм Ірану заборонило використовувати зображення двох актрис фільму — Баран Косарі та Фатеме Мотамед-Ар’я. Раніше їх уже заарештовували за появу в громадському місці без хіджабу.
Варто нагадати, що 20 вересня іранський парламент у першому читанні проголосував за закон, який суттєво посилює покарання жінок, що не дотримуються правил «ісламського одягу»: за так звану появу напівоголеною в громадських місцях можна отримати від 5 до 10 років в’язниці та/або штраф від 180 мільйонів томанів (близько 3600 доларів США) до 280 мільйонів (близько 5600 доларів США).