У підручнику наводиться нарис "Невінчана губернія", в якому є такі цитати: «В серцях батьків, чоловіків і братів росте глуха, важка ненависть до пришельців-шахтарів. І ненависть ця не лишається без прояву: хохли уміють жорстоко мститися», «Взагалі ворожнеча між шахтарями та місцевими хохлами украй жорстока, шахтарі при кожній зручній нагоді лупцюють хохлів, хохли – шахтарів. Це два ворогуючі табори, які не знаю між собою перемир'я».
Автори посібника пропонують школярам відповісти на ряд питань до тексту, зокрема, пояснити "у чому були побутові підвалини ворожнечі між мужиками-хохлами та заробітчанами-шахтарями".
Посібник схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з історії науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
За словами Шаповалова, у книзі немає свідчень про ті часи українських письменників чи публіцистів родом із регіону – Спиридона Черкасенка, Олекси Тихого, Івана Дзюби, Володимира Сосюри. "У "підручнику" все подано так, начебто й не було на Донеччині нас, українців. Всі свідчення, дописи, оповідання, уривки з праць, спогадів – все російською мовою", – пише Шаповалов.
Як повідомляє місцеве видання Donbass-info, нaвчальний посібник було представлено в червні 2012 року на засіданні Юзівського ділового клубу, яке проходило в одному з пивних ресторанів Донецька. Книга видана накладом 2 тис. примірників за особисті кошти донецьких бізнесменів.
Читайте також: Українофобія по-одеськи: пропаганда "русского міра", утиски мови та заборони вшанування національних героїв