«Якщо уважно проаналізувати оголошення про проведення процедури закупівлі підручників, опублікованого у бюлетені «Вісник державних закупівель», то можна помітити чітку залежність ціни від тиражу (накладу) підручників, що підлягають закупівлі», – наголосили у повідомлені, вказавши, що МОН вдалося зменшити вартість малотиражних підручників, у порівнянні з попередніми роками, у тому числі, завдяки своєчасно проведеній Міністерством низці заходів, зокрема, створенню фонду офсетного паперу.
Для порівняння у відомстві вказали, що вартість найдорожчого підручника мовами національних меншин у 2013 році становить лише 365,64 гривні, коли, приміром, вартість підручника з біології мовами національних меншин у 2009 році становила 870,50 грн.
У міністерстві нагадали, що закупівлі підлягають лише ті видання, які стали переможцями Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників. «Оскільки, переможцями стають саме рукописи авторів (які створюються відповідно до начальних програм та навчальних планів), то вартість підручника, що закуповується, включає в себе технологічних процес його виготовлення (який має низку етапів) та складається не тільки з витрат на папір, картон, плівку та поліграфічні витрати, а ще й з редакційних та видавничих (авторські гонорари, розроблення оригінал-макетів, художні та редакційні витрати). Вказані витрати щодо кожного підручника розподіляються на загальний наклад (тираж, обсяг) підручників, що закуповується, тобто, чим менший тираж, тим більший відсоток витрат у загальній вартості підручника», – пояснили у міносвіти.
«Ставлячись із розумінням до прагнення журналістів оприлюднювати інформацію сенсаційного/скандального характеру, все ж таки звертаємося з проханням – перед оприлюдненням будь-якої інформації уважно вивчати питання, перевіряти факти та використовувати право на звернення до відповідних підрозділів Міністерства для отримання необхідної достовірної інформації», – додали в відомстві, назвавши останні повідомлення у ЗМІ «недостовірними та неповними».
Як повідомлялось, ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» Міносвіти і науки, молоді та спорту України 21 березня уклав низку угод з видавництвами на видання шкільних підручників на 117,12 млн грн. Найдорожчим виявився підручник «Іспанська мова (5-й рік навчання). 5 клас» для загальноосвітніх навчальних закладів (авт. Редько В.Г., Береславська В.І.), виданий накладом 400 примірників по 366 грн/прим. Ще більше десяти підручників коштуватимуть дорожче 200 грн/прим. Підручники для шкіл з іноземними мовами навчання з накладами від 1,7 до 2 тис. примірників замовлено по 102–175 грн/прим.
Як відзначило видання "Наші гроші", це значно дорожче від аналогічного замовлення, яке видавництво «Наукова думка» НАН України 22 березня зробило компанії «Віпол». Науковці замовили видання 21 книжки накладом 300 примірників кожна. Середня вартість наукових видань обсягом від 8 до 40 друкованих аркушів становитиме близько 32 грн за примірник.
Як писав Тиждень.ua, протягом року, відомство Табачника замовляло для першокласників підручники з української мови за 647 грн та букварі за 500 грн.