«Досі польська держава та суспільство належно не засудили акцію "Вісла". Саме українці в польській державі стали єдиними у Європі 40-х років минулого століття жертвами тотальної депортації. За це відповідальний не тільки польський комуністичний уряд, це стало продовженням окупаційної політики, яку впродовж кількох століть Польща провадила щодо українців. У зв'язку з депортацією жодних протестів з боку польської громадськості не було. Не було навіть співчуття від римо-католицької церкви. Усе це, а також те, що відбувається в Польщі у зв'язку з відзначенням 70-ї річниці Волинської трагедії – заперечення права окупованої нації на боротьбу за свою незалежність – має ознаки ксенофобії та шовінізму, які продовжують впливати на польське суспільство», – вважає Панькевич.
Він вказав, що один із аргументів проти офіційного засудження депортації – це те, що українці претендуватимуть на відшкодування збитків. «Навряд чи матеріальний зиск – це те, чого найбільше прагнуть переселенці та їхні родини, хоча і такий жест був би доречним і виправданим. Однак найважливіше – це моральна реабілітація тих, хто став жертвою застосування тоталітарного принципу "колективної відповідальності", з яким не може погоджуватися сучасне суспільство, яке має прагнути рівноправного діалогу з українцями» – заявив він.
«У світлі сучасних українсько-польських відносин, які однозначно мають бути добросусідськими, дуже важливо, аби польська влада виявила політичну і державницьку мудрість і визнала операцію "Вісла" злочинною. Українсько-польські відносини тільки виграли би від такого кроку», – наголосив Панькевич, вказавши, що українська влада мала би також належно, на державному рівні, вшановувати пам'ять про трагедію.
Нагадаємо, у травні 2012 року Другий конгрес українців у Польщі закликав владу дати повну політичну і юридичну оцінку операції «Вісла».
Відповідно до домовленостей між Польським комітетом національного визволення і урядом УРСР про взаємний обмін населенням прикордонних територій, за даними польських джерел, протягом жовтня 1944 і серпня 1946 рр. у Радянську Україну було виселено понад 482 тисячі осіб. Переселення, яке мало проводитися добровільно, за свідченням істориків і його учасників, перетворилося на насильницьку акцію із застосуванням військової сили.
Згодом тих українців, які ухилилися від вивезення або перебували під захистом Української повстанської армії (переважно з південно-східних районів Польщі) було депортовано за допомогою радянських, польських і чеських армійських підрозділів під час акції "Вісла", яка почалася 28 квітня 1947 року.
Її жертвами стали майже 150 тисяч українців, які були розсіяні по північних і західних регіонах Польщі, а кілька тисяч з них стали в'язнями польського концтабору в Явожно.
Читайте також: "Операція "Вісла" досі не скінчилася"
.