На вулиці XXI століття. Старлінки, космічний туризм, електроавтомобілі, мікрочипи, штучний інтелект. А в багатьох країнах планети, розвинутих, чи не дуже, продовжують переслідувати та жорстоко вбивати християн. При чому рівень переслідувань постійно зростає. Войовничі ісламісти, репресивні режими, злочинні угруповання та екстремісти посилюють свої напади, влаштовують різанини, ведуть цілі релігійні війни. Смерть за віру – це не щось із минулих тисячоліть, а реальність. На цьому, щоправда, переважно сором’язливо не наголошують, зосереджуючись суто на кримінальній складовій, але для усвідомлення того що відбувається на планеті Земля – це важливо.
За даними благодійної організації «Допомога Церкві в потребі» (Aid to the Church in Need), переслідування християн у всьому світі протягом 2022–2024 років погіршилося. У доповіді організації від 22 жовтня 2024 року детально описано масштаби насильства та утисків, з якими стикаються християнські спільноти у 18 країнах, що викликають «основне занепокоєння».
У звіті, який охоплює серпень 2022 року – червень 2024 року, зазначено, що порушення прав людини проти християн зросли після звіту 2020–2022 років у понад 60 % досліджуваних країн.
Було виявлено, що в шести африканських країнах спостерігається зростання ісламістського насильства. А це означає, що фактично епіцентр войовничого ісламістського насильства «перемістився з Близького Сходу до Африки». Екстремісти продовжують тероризувати християн в таких африканських країнах як Буркіна-Фасо, Нігерія, Мозамбік та інших.
Зокрема етнічне та релігійне насильство в Нігерії за чотири останні роки забрало життя майже 56 000 людей, і його жертви були в більшості християнами. Бандити, які безкарно діють під контролем переважно мусульманського федерального уряду, тероризували, переміщували та вбивали тисячі християн.
Читайте також: Про об’єднання церков
Лише за останній місяць руйнівна атака ісламських терористів у Буркіна-Фасо, у східному місті Манні, призвела до загибелі щонайменше 150 людей. За даними «Допомога Церкві у потребі», у Буркіна-Фасо спостерігається найвищий рівень екстремістського насильства в усьому регіоні Сахель. В нападах, які відбулися в Манні та Барсалого наприкінці серпня, озброєні злочинці вбили щонайменше 400 осіб.
Щодо інших частин світу, за даними організації, спостерігається «посилене націлювання» на християн як на ворогів держави, чи місцевої спільноти з боку авторитарних режимів. Йдеться про уряди таких країн, як Китай, Еритрея, Індія та Іран. Усі вони «посилили репресивні заходи». Зокрема, в 2023 році в Індії було зареєстровано 720 нападів або інших випадків переслідування християн, порівняно з 599 роком раніше. А у М’янмі військових, які при владі, звинувачують у знищенні понад 200 культових споруд, зокрема 85 церков.
Крім того, за словами організації, державні та недержавні суб’єкти дедалі більше використовували чинне та нове законодавство як зброю. У деяких місцях християни потрапили під кримінальну відповідальність за дії, які вважаються неповагою до державної релігії. Фактично в багатьох країнах християни ув’язнені лише за свою віру. Так, в Еритреї без суду ув’язнено близько 400 осіб. В Ірані кількість християн, ув’язнених за свою віру, зросла з 59 у 2021 році до 166 у 2023 році. За оцінками, кількість християн, ув’язнених у Китаї, коливається від кількох до приблизно 10 000.
«Закони про богохульство», які існують у десятках країн світу, були особливо руйнівними в Пакистані, тоді як у Саудівській Аравії перехід з ісламу на християнство суворо заборонений, і навернені можуть зіткнутися з перспективою «вбивства честі».
Наголошується також на збільшенні загроз християнським дітям, особливо дівчатам, які зазнали викрадення, сексуального насильства, примусового шлюбу та примусового навернення.
Роки переслідувань, позбавлення прав, напади войовничих ісламістів, а також збройні конфлікти в деяких країнах призвели до масового виїзду з них християн. Так у Сирії, за оцінками організації, залишилося лише чверть мільйона християн, порівняно з понад 1,5 мільйонами у 2011 році до початку громадянської війни. В Іраку ж християнське населення скоротилося з мільйона (20 років тому), до менш ніж 200 000 сьогодні.