Автори звернення нагадали, що 1 березня через відсутність планових лімітів природного газу працівники ПАТ "Сумигаз" припинили газопостачання підприємств Сумської області. Зокрема, без газу залишилися виробник будматеріалів ТОВ "Керамейя", виробник лікеро-горілчаної продукції ТОВ "Горобина", хлібозавод "Залізничник" та інші підприємства.
Автори звернення також підкреслили, що ПАТ "Сумигаз" як гарантований постачальник газу на території Сумської області, згідно з "Правилами користування природним газом для юридичних осіб", повинен був у такій ситуації поставляти газ згадуваним споживачам з власних ресурсів, а не відключати їх від газопостачання.
Водночас, поставки газу на Сумщині припиняли тільки тим споживачам, які отримують природний газ від постачальників за нерегульованим тарифом (від приватних газотрейдерів). При цьому ПАТ "Сумигаз" не припиняло газопостачання "своїх" споживачів, хоча в них теж були відсутні ліміти газу.
Як стало відомо виданню, посадові особи сумського облгазу (найчастіше – у приватних бесідах) наполегливо пропонували керівникам підприємств, які відключаються від газопостачання, відмовитися від співпраці з приватними постачальниками і почати роботу безпосередньо з "Сумигаз". Мовляв, у такому випадку їм не буде загрожувати припинення газопостачання навіть за відсутності лімітів.
Нагадаємо, ПАТ "Сумигаз" має монопольне становище на ринку транспортування та постачання природного газу в Сумській області. У 2012 році це підприємство поставило споживачам області приблизно 730 млн і транспортувало по своїх мережах 1,09 млрд кубометрів газу.
У вересні минулого року підконтрольне Дмитру Фірташу ТОВ "Газтек" придбало у Фонду держмайна 25,8% акцій компанії за 16,9 млн грн. До цього шляхом перекупки компаній ЗАТ "Сток Холдер" (24,2% акцій) і ТОВ "Оксідент" (22,6%) сконцентрувало контрольний пакет акцій у ПАТ.
На сьогоднішній день у НАК "Нафтогаз України" залишається 25-процентний пакет акцій ПАТ "Сумигаз", у дружніх Фірташу структур – більш 72,6%.