У США згодні ставити візи жителям Абхазії та Південної Осетії в “нейтральні паспорти”

6 Червня 2012, 06:02

"Посольства і консульства США почнуть прийом цих документів (нейтральних паспортів – ред.) від будь-якого жителя регіонів Абхазії і Південної Осетії, які захочуть їх використати для відвідування США або виїзду на навчання ", – заявила Клінтон після  засідання комісії в рамках Хартії стратегічного партнерства США-Грузія.

Минулого літа парламент Грузії  прийняв пакет законодавчих змін, який передбачає видачу нейтрального посвідчення особи і нейтральних проїзних документів  тим, хто "легітимно проживає" в Абхазії і Південній Осетії. Нейтральні документи дають змогу подорожувати за кордон та користуватись соціальними пільгами Грузії, однак не є ознаками отримання грузинського громадянства.

Нейтральні документи будуть видаватися "до відновлення юрисдикції Грузії в повній мірі на території автономної республіки Абхазія і Цхінвальського регіону (колишньої Південноосетинської автономної області)". На них буде тільки реєстраційний номер, індивідуальний номер і не буде зображений герб Грузії.

Президент Грузії  Міхаїл Саакашвілі назвав крок  США щодо прийняття нейтральних паспортів «неймовірною дипломатичною підтримкою».

За словам Саакашвілі, це рішення дасть можливість «співвітчизникам на окупованій території не використовувати російських документів, а подорожувати світом за виданими Грузією документами».

(відео – ПІК)

Держсекретар підкреслила, що  для США неприйнятна окупація і мілітаризація територій Грузії.

"Ми закликаємо Росію виконати свої зобов'язання в рамках угоди про припинення вогню від 2008 року. У це входить виведення сил на позиції доконфліктного періоду та забезпечення умов для гуманітарної допомоги", – підкреслила держсекретар.

У свою чергу, прем'єр-міністр Грузії Ніка Гілаурі подякував США за підтримку територіальної цілісності і суверенітету Грузії.

"Сьогодні реально 20 % території Грузії залишаються під незаконною окупацією нашого північного сусіда. Ми віримо, що міжнародне співтовариство не пошкодує сил для відновлення справедливості мирним шляхом», – зазначив Гілаурі.

Нагадаємо, у травні на саміті НАТО в Чикаго Лідери країн-членів альянсу закликали  Росію відмовитися від визнання незалежності  республік Абхазії і Південної Осетії.