«Якби Ренат Кузьмін був звичайним українцем, слабку англійську та брак дипломатії в його листі можна було б зрозуміти. Однак якщо до Білого Дому скаржиться перший заступник Генерального прокурора України і публічно просить допомогти в розслідуванні вбивства 16-річної давнини, то у США такому кроку дивуються», – пояснив юрист із кримінального та імміграційного права, адвокат Мирослав Смородський.
За його словами, член уряду пише до президента США, перескакуючи усі процедури, через Державний департамент, через Міністерство юстиції в Америці.
«Це не є протизаконно, але я сподіваюсь, що президент Обама візьме того листа і передасть до Держдепу чи Міністерства юстиції, хай вони тим турбуються», – сказав Смородський.
Професор, старший науковий співробітник кафедри міжнародних відносин в Університеті Джона Гопкінса Тарас Кузьо вважає лист Рената Кузьміна ганьбою української дипломатії.
За словами Кузьо, подібні листи щодо кримінальних розслідувань мають перекладатись без помилок та надсилатися внутрішньою таємною поштою.
Він наголошує, що в Україні відсутнє верховенство права і не виключає, що Америка вже має список людей, кого не впускатимуть в країну. Проте щодо економічних санкцій щодо України Кузьо оптимістичний.
«Я не думаю, що Захід запроваджуватиме санкції проти України. Але те, що чорний список високопосадовців з України, які не можуть вже приїхати або в Західну Європу, або в Сполучені Штати, або в Канаду, це вже зроблено», – розповів в коментарі Радіо Свобода Тарас Кузьо.
Водночас, старший науковий співробітник Інституту економіки імені Пітерсона, експерт з питань України у Вашингтоні Андерс Ослунд вважає, що причина відмови у візі Кузьміну – постійні порушення ним прав людини в Україні.
А політолог з українських питань у США Андрій Добрянський переконаний, що справжня причина намагань Кузьміна потрапити в поле зору американських урядовців – спроба отримати негласне «добро» Заходу на звинувачення Юлії Тимошенко у причетності до вбивства Євгеня Щербаня.
На думку Добрянського, Кузьмін надіслав листа президенту США, щоб ще раз прорекламувати себе в західних медіа. Однак, впевнений політолог, західних журналістів важко обдурити.
«Він виглядає як особа, яка хоче, щоб публіка його знала, дуже пхається до Заходу, щоб преса його чула і неправду каже. Він говорить про таку реальність, що більшість Заходу не розуміє, звідки це надходить», – сказав Добрянський.
Як повідомлялось, 10 грудня на сайті Генпрокуратури було опубліковано лист за підписом першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, адресований президентові США Бараку Обамі, у якому він заявив, що 19 жовтня американський посол в Україні Джон Теффт повідомив про анулювання його багаторазової п'ятирічної візи в США без пояснення причин.
Кузьмін вважає, що це сталося на замовлення американських лобістів, які тривалий час перешкоджать проведенню допитів свідків у справі про вбивство депутата Євгена Щербаня».
Крім того, Кузьмін запевнив Обаму, що ці ж лобісти розробили план, який передбачав його арешт на території США.
За інформацією ЗМІ, влада США отримала інформацію, що, всупереч задекларованій приватній меті візиту, Кузьмін попрямував до Каліфорнії для допиту Петра Кириченка – колишнього партнера екс-прем'єра Павла Лазаренка і одного з ключових свідків у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня.