У США Верховний суд розглядає справу про аборти, яка може порушити майже півсторічний статус-кво

Світ
3 Грудня 2021, 10:16

Цього тижня Верховний суд США розглядає справу, яка може скасувати історичне рішення 1973 року "Роу проти Вейда". Це може скасувати доступ жінок до абортів у понад 20-ти штатах країни. У багатьох американських містах пройшли акції прихильників та противників абортів. Про це повідомляє Bloomberg.

Зараз Верховний Суд США розпочав слухання у справі "Доббс проти Жіночої організації охорони здоров'я Джексона". Суть історії зі штату Міссісіпі у тому, що 2018-го там ухвалили закон, який фактично заборонив аборти після 15 тижня вагітності. При цьому це порушує підхід, який у США застосовували десятиліттями після рішення у справі "Роу проти Вейда". Там передбачено триместровий підхід: на першому триместрі жінка має повне право на аборт, на другому питання віддається на розгляд штату, який ухвалює рішення з урахуванням питання здоров'я жінки, на третьому триместрі штат може повністю забороняти аборти.

Право жінки на аборт багато років є однією з гарячих тем американської політики. Якщо суд стане на сторону штату, що цілком може статися, це означатиме одне – американські репродуктивні права більше не захищені аж до 24-го тижня (так звана точка життєздатності плоду).

Рішення у справі штату Міссісіпі стане показником розстановки сил у Верховному суді. Після призначення республіканським президентом Дональдом Трампом трьох суддів співвідношення у ньому стало шість до трьох: на шістьох "консервативних" суддів припадає троє "ліберальних".

Професор права юридичної школи Колумбійського університету,Керол Сенджер вважає, що "судді нікуди не поспішають, вони можуть оголосити своє рішення у будь-який час, але історично Верховний суд залишає найдраматичніші та політично найважливіші постанови, що викликають розбіжності, на останній тиждень сесії, що припадає на червень".

"Сесія Верховного суду розпочинається у жовтні та закінчується наприкінці червня. Такою є практика останніх кількох десятиліть. Тут немає нічого особливого, що судді намагаються ухвалити найважливіші рішення до того, як вирушать на літні канікули", – додав він.

Варто зазначити, що  "Роу" гарантує конституційний захист для проведення аборту до життєздатності плода, тобто після 20-го тижня вагітності, а генеральний прокурор штату Міссісіпі звернувся до суду з проханням скасувати "Роу", що дозволить штатам приймати власні правила.  

Читайте також: Як протести проти абортів впливають на політичну ситуацію в Польщі

Такі штати як Айдахо, Техас та Південна Дакота входять до числа штатів, які мають так звані "закони про тригери", які передбачають повну або майже повну заборону абортів і набудуть юридичної сили, якщо "Роу" відмінять.
 
За даними Інституту Гутмахера, щонайменше дев'ять інших штатів мають додаткові обмеження, які вважаються неконституційними згідно з "Роу" . Зараз майже 40 мільйонів жінок репродуктивного віку живуть у штатах, які Гуттмахер класифікує як "штат з ворожим ставленням до абортів". 

"Справа Доббса" – це ледь не найбільша справа щодо прав на аборт після "Роу проти Вейда", – заявила Ніколь Мейсон, головний виконавчий директор Інституту досліджень жіночої політики. 

Нинішні обмеження призвели до закриття сотень клінік протягом багатьох років, залишивши багатьох американців за сотні миль від найближчого постачальника. Причини, по яких у кількох штатах є лише одна клініка для переривання вагітності, випливають із законів про цілеспрямоване регулювання абортів (TRAP). Це законодавство обмежує клініки абортів через складні та медично непотрібні будівельні вимоги або вимагає від постачальників дозволів на привілеї в місцевих лікарнях.

Штати також намагалися ввести все більш обмежувальні заборони на те, коли жінки можуть робити аборт. Незважаючи на те, що вони часто вважаються неконституційними, у Техасі наразі діє шеститижнева заборона на аборти, яка фактично робить більшість абортів незаконними в штаті. 

"Вже є штати, особливо на півдні, де майже немає доступу до абортів, де встановлено стільки перешкод, що це практично неможливо" – сказав Скотт Робертс, старший директор кампаній кримінального правосуддя правозахисної групи Color of Change.

"Дивлячись у майбутнє, там будуть крайнощі», – додав Робертс. – "Будуть штати, які зроблять усе можливе, щоб захистити право жінки на вибір, і будуть штати, які будуть робити все навпаки. Наразі лише близько десяти штатів США підтримують політику, яка захищає право на аборт. 

Дослідження виявили, що жінки з низьким рівнем доходів і представники меншин є тими, хто найчастіше намагається зробити аборт у США. Темношкірі жінки в чотири рази частіше, ніж білі, роблять аборт.

Також жінки, які хочуть зробити аборт, але не можуть, у чотири рази більше ризикують опинитися за межею бідності на федеральному рівні. 

За даними IWPR,  дослідницької організації з питань репродуктивних прав, державні обмеження щодо абортів коштують економіці штатів близько $105 млрд на рік через скорочення робочої сили та заробітків . 

Довідка

Роу проти Вейда (англ. Roe v. Wade) – рішення Верховного суду США 1973 року, яким стверджено, що Конституція США захищає свободу вагітної жінки здійснити аборт без надлишкових державних обмежень. Це рішення дало початок вседержавній полеміці щодо того, чи мають аборти бути законними, якщо так – то до якої межі. Це поділило більшість населення США на табори "за життя" та "за вибір", активізуючи громадські ініціативи з обох боків.

Рішення було винесене щодо Норми Маккорві, відомої у справі під псевдонімом "Джейн Роу", яка 1969 року завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Утім, Маккорві проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений і його дозволялося робити тільки коли під загрозою було життя матері. Адвокатки Маккорві подали від її імені заяву до федерального суду США проти місцевого окружного прокурора Генрі Вейда, заявляючи, що закони, які забороняють аборти у штаті Техас, є антиконституційними. Справу заслухала колегія з трьох суддів від північного округу штату Техас, і рішення було винесене на користь Норми Маккорві.