В Америці стають дедалі популярнішими курси «Дорослішання 101», пише The Economist. Вік студентів коливається від підліткового віку до середини 40 років. Семінари покликані допомогти людям «успішно пройти доросле життя», навіть тим, хто юридично і практично проходить його досить давно. Теми охоплюють широкий діапазон: від базових — як правильно одягнутися на співбесіду — до складних, наприклад, як подати податок на прибуток.
У такий спосіб інституції допомагають людям дорослішати. По всій країні громадські коледжі, публічні бібліотеки та громадські центри пропонують курси для дорослих; ті, хто хоче навчитися керувати своїм будинком, не виходячи з дому, можуть переглядати заняття на ютубі. Курси для дорослих — це ще не стандартна університетська пропозиція, хоча, можливо, з часом стане такою. Колись заняття з фінансової грамотності вважалися надто простими, щоб пропонувати їх, особливо в елітних коледжах, але зараз вони поширюються.
Курси для дорослих — це не суто американське явище — у Британії їх називають «класами життєвих навичок», — але вони охоплюють три сфери, в яких американці, зокрема, відчувають брак знань: дім, стосунки та гроші. Порівняно з іншими країнами, дорослі в Америці витрачають менше часу на домашні справи, такі як миття підлоги та прасування; вони також розлучаються частіше, ніж їхні колеги у Британії, Канаді чи Німеччині. Менше половини американців розуміють базові фінансові принципи. Курси часто організовують люди, приголомшені «несподіваними випробуваннями раннього дорослішання», як висловилася Трейсі Бейкенгастер. Вона керує Університетом дорослішання, який навчає підлітків, серед іншого, як писати резюме та керувати своїм часом.
Так Раффі Ґрінберґ створив і викладав курс «Дорослішання 101» упродовж двох років у Бостонському коледжі. Натхненням для його курсу став перший день роботи в «Бейн енд Компані», консалтинговій компанії з питань управління, невдовзі після закінчення університету. Йому та його колегам потрібно було вирішити, який план медичного страхування обрати, яку частину зарплати відкладати на пенсійні заощадження та інші фінансові питання. «Кожен з нас виходив у коридор і дзвонив батькам, — зізнається він. — Ми були випускниками справді елітних шкіл, а все одно не знали, що робити».
Свій 14-тижневий курс він виклав у новій книзі під назвою «Як бути дорослим: 14 основних навичок, про які ви не знали, що вам потрібні (до цього моменту)» («How to Be a Grown Up: The 14 Essential Skills You Didn’t Know You Needed (Until Just Now)»). У ній він ділиться своїми думками щодо практичних (бюджетування) та філософських (як думати про відмову) питань.
Зростання потреби в класах для дорослих частково відображає зміну природи дитинства і підліткового віку, які стали більш цифровими і менш фізичними. Американські підлітки проводять перед екранами до дев’яти годин щодня. TikTok і YouTube пропонують зручні навчальні посібники з усіх видів домашніх справ. Але більшість юних користувачів цих платформ більше цікавляться танцями, ніж посудомийними машинами.
У книзі «Інфантильність: як наша культура вбила дорослість» («Infantilised: How Our Culture Killed Adulthood») Кіт Гейворд з Копенгагенського університету стверджує, що відбулася зміна поколінь і що молоді люди стали менш зрілими, ніж їхні попередники у тому ж віці. Вони ухиляються від таких обов’язків, як одруження, ведення домашнього господарства і виховання дітей, тому що «дорослішати важко», як висловився один з його студентів. Західна культура, пише пан Гейворд, потурає дитячим примхам. Він додає, що сучасна молодь також менше цікавиться тим, що можуть запропонувати старші: «Батьки, дідусі та бабусі сприймаються як ідіоти, які не вміють користуватися Wi-Fi». Якщо батьки не дають порад щодо багатьох важливих життєвих завдань, «вам залишаються ці курси, щоб заповнити прогалину».
Зараз молодь довше навчається, а це означає, що фінансова незалежність, партнери та діти з’являються пізніше. А батьки завжди мали прогалини у своїх знаннях. Скажімо, одні знаються на інвестиційному портфелі, але не знають, як влаштований автомобільний двигун.
І дорослішати насправді важко. Світ став складнішим, ніж був кілька поколінь тому, зокрема щодо прийняття фінансових рішень. Та й романтичні стосунки також стали складнішими. Менш ніж 15 років тому пари зазвичай знайомилися через друзів, але сьогодні більшість знайомств відбувається через додатки для знайомств. Літні самотні люди можуть не знати, з чого почати, а молодих може лякати перехід від онлайн-жартів до реальних стосунків.
Багато хто вважатиме уроки для дорослих доказом затримки в розвитку дітей, але розпещені діти не визнають прогалин у своїх знаннях і намагаються їх заповнити. Лише дорослий залюбки витрачатиме дорогоцінний вільний час на щось настільки нудне, як навчання того, як зашити сорочку.