Наразі турецька влада не надала доказів причетності проповідника Фетхуллаха Гюлена до військових заколотів в цій країні, а сам він не порушує законодавства Сполучених Штатів. Про це заявив офіційний представник Державного департаменту США Марк Тонер.
"Ми маємо оцінити діяльність групи Гюлена, і чи була вона залучена до цієї спроби перевороту. Це ще належить з'ясувати. Якщо ми отримаємо докази, ми звичайно врахуємо їх при оцінці", – заявив Тонер.
Представник зовнішньополітичного відомства США також прокоментував позицію турецької влади зі звинуваченнями Гюлена в організації перевороту.
"Що стосується його ролі, ми всі добре знаємо, як він переслідується членами турецького уряду й політичним керівництвом", – зазначив Тонер. Натомість, Гюлен, за його словами, "живе у відповідності з законом".
Водночас, представник американської адміністрації наголосив: якщо Туреччина має занепокоєння щодо причетності Гулена або його групи, "вони можуть поділитися з нами цими доказами, які вони зібрали, і ми звичайно розглянемо їх та винесемо оцінку".
"Така процедура існує у взаємодії США з будь-яким союзником та партнером", зауважив Тонер.
- Читайте також: У Туреччині заговорили про перегляд відносин із США
Нагадаємо, Фетхуллах Гюлен – ісламський проповідник турецького походження, який проживає з 1999 року на території США.
15 липня у Туреччині сталася спроба військового перевороту. Президент країни Реджеп Таїп Ердоган закликав людей вийти на вулицю та завадити силовій спробі зміни влади. У сутичках загинули 190 громадян та 104 заколотники, понад 1,4 тис. осіб отримали поранення.
Ердоган звинуватив Гюлена у спробі державного перевороту. Аналогічну версію висунув турецький міністр юстиції. Прихильники Гюлена при цьому відкинули причетність до заколоту, назвавши звинувачення на свою адресу "вкрай безвідповідальними".
У свою чергу, єврокомісар з питань розширення і політики сусідства Йоганнес Ган припустив, що влада Туреччини заздалегідь підготувала списки для арештів причетних до спроби військового перевороту в країні.