Країни Східної Європи висловлюють своє незадоволення планами країн, які входять до валютного союзу, вирішувати питання, які стосуються спільної валюти, самостійно на окремих зустрічах. Основне незадоволення викликають плани Франції та Німеччини зробити теперішнього президента Ради ЄС Германа ван Ромпея одночасно головуючим на зустрічах 17 країн, які входять до Єврозони.
«Коли ми вступили в ЄС, ми також підписали догорів про євро», – заявляє дипломат зі Східної Європи. «Тепер, коли дім євро перебудовується, ми також хочемо сказати своє слово. В кінці-кінців ми маємо туди рухатись», – додав він, відзначивши при цьому, що всі країни-члени ЄС, крім Данії та Великобританії, зобов’язались прийняти євро.
Уряд Польщі в першу чергу наполягає на тому, щоб питання, які стосуються євро, вирішували всі 27 країн-членів ЄС. Так, прем’єр-міністр країни Дональд Туск попередив Брюссель про небезпеку поділу Європи на два табори: країни з євро та країни без євро: «На думку Польщі та інших кандидатів на вступ до Єврозони, є вкрай важливим, щоб економічна політка ЄС була узгодженою в тому сенсі, щоб не існувало окремих клубів».
Країни Східної Європи також бояться, що нова програма порятунку валютного союзу для 17 країн може нести в собі небезпеки. Так, за словами міністра фінансів Польщі Яцека Ростовськи, "Польща вже зараз відчуває на собі наслідки проблем у Грецї, Португалії та Ірландії". "Тому необхідно, щоб всі європейські країни брали участь у заходах", – переконаний він.
Саме тому східноєвропейські країни, серед яких Польща, Чехія, Угорщина, Болгарія, Румунія, Литва та Латвія, направлять в середині жовтня листа до ван Ромпуя з висловленням свого незадоволення поточною ситуацією в ЄС та планами Меркель і Саркозі.