У Швеції сталася диверсія на стратегічному родовищі, підозрюють Росію

2 Вересня 2024, 15:30

30 серпня державна гірничодобувна компанія Швеції LKAB заявила, що чотири бурові машини, які досліджували родовище Пер Гейєр у Кіруні, зазнали вандалізму. Вони працювали у лісі для розвідувального буріння на ділянці, де було знайдено залізну руду та інші важливі мінерали.

«Хтось перерізав водяні шланги і шини, а також спорожнив каністри з пальним. Це сталося у той час, коли персонал компанії-підрядника перебував усередині бурових машин», — заявили у LKAB. Про інциденти повідомили поліцію та шведську службу безпеки, а охорону на об’єктах посилили.

Йдеться про стратегічне місце не лише для Швеції, а й усієї Європи. Минулого року у Кіруні виявили гігантські поклади рідкоземельних металів, які відіграють вирішальну роль у виробництві акумуляторів, електродвигунів і вітрових турбін, а також військового обладнання.

«Шахта, розташована поблизу міста Кіруна у регіоні Норботтен на півночі Швеції, вважається найбільшою в Європейському Союзі», — пише польське видання Gazeta.pl.

Події у Кіруні відбулися лише через кілька днів після того, як шведська влада попередила про підвищений ризик диверсій з боку Росії, зокрема на об’єктах з виробництва зброї.

«Охоронні компанії у Швеції повідомили про зростання кількості спроб саботажу, включно з використанням дронів над об’єктами оборонних компаній для документування та нанесення на карту, “більш агресивне” шпигунство, кібератаки та дезінформацію», — йдеться у матеріалі The Guardian.

«Ми вже певний час спостерігаємо ознаки підвищеної схильності Росії до ризику, і це стосується діяльності, що загрожує безпеці. Це широкий спектр, від операцій впливу до навіть саботажу, який спрямований на Захід, а отже, і на Швецію», — заявив речник шведської служби безпеки Карл Мелін.

Крім того, шведська асоціація безпеки та оборонної промисловості (SOFF), яка представляє 250 компаній, заявила, що спостерігає «більш агресивні розвідувальні операції зі збору конфіденційної інформації шляхом шпигунства».

За словами генерального секретаря SOFF Роберта Ліммергорда, менші компанії зіштовхуються з більш складними кібератаками, а галузь стає об’єктом кампаній з дезінформації. Вважають, що дезінформація спрямована на поширення чуток про шведську зброю в Україні або про окремі компанії з метою підірвати довіру до північної країни, яка приєдналася до НАТО менше, ніж півроку тому.

«Росія завжди мала ресурси для дій, але ми бачимо, що сьогодні вона готова йти на більший ризик», — сказав він.

Закликаючи до зміни законодавства, Ліммергорд також додав, що компанії повинні мати можливість боротися з безпілотниками, а транспорт для працівників має бути краще захищеним.