У СБУ заявили, що крім Мангера, були інші замовники злочину проти Гандзюк

3 Листопада 2019, 16:30

Начальник Головного слідчого управління Служба безпеки України Богдан Тиводар на брифінгу 3 листопада заявив, що СБУ встановлює можливу причетність співробітників поліції до сприяння виїзду за кордон організатора нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк Олексія Левіна, місцезнаходження якого офіційно ще не встановлено, а крім голови Херсонської облради Владислава Мангера були й інші замовники злочину.

 

За його словами, слідчі спецслужби наразі розслідують п'ять кримінальних проваджень, що стосуються вбивства активістки.

 

Одна зі справ, за словами Тиводара, стосується осіб, які можуть бути замовниками, організаторами або пособниками злочину проти Гандзюк.

 

У рамках ще трьох кримінальних проваджень вивчаються обставин, які передували нападу на Гандзюк – злочини, пов'язані з підпалом лісу, розкраданням бюджетних коштів та іншими правопорушеннями. "Це могло стати мотивом нападу на Гандзюк", – сказав Тиводар.

 

Крім цього, як повідомив начальник ГСУ СБ України, 30 жовтня Генеральна прокуратура передала в СБУ для розслідування кримінальне провадження за фактом службової недбалості співробітників поліції, які розслідували на початковому етапі справу про напад на активістку.

 

Він наголосив, що в рамках цього провадження також перевіряється інформація про те, що співробітники поліції сприяли виїзду за кордон підозрюваного Левіна.

 

"Наскільки мені відомо, цю інформацію перевіряли, але ми обов'язково перевіримо, проведемо повне всебічне розслідування щодо співробітників поліції", – зазначив він.

 

"На сьогодні у всіх зазначених п'яти провадженнях є всі підстави вважати, що найближчим часом ми отримаємо позитивні результати, а всі винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності", – зазначив начальник ГСУ СБУ.

 

Шосте кримінальне провадження, розслідування якого було призупинено, стосується Левіна і Мангера: у зв'язку зі встановленням місцезнаходження Левіна та виконанням міжнародно-правових доручень в рамках розслідування щодо Мангера.

 

Що стосується фігуранта справи Ігоря Павловського, то, як зазначив начальник ГСУ СБУ, слідство знає про його місцезнаходження. "Він має з'явитися 5 листопада в суд. Якщо він цього не зробить… це зона відповідальності суду і прокуратури, оскільки він вже за судом", – додав Тиводар.

 

Відповідаючи на запитання про те, чи відомо слідству місцезнаходження Левіна і наскільки важливі його показання для ефективного розслідування справи, Тиводар сказав: "Левін – це ключова фігура, яка пов'язує виконавців (групу Торбіна) і замовників (Мангера та інших). Він (Левін – Ред.) знав найбільше, він організовував цей злочин, він підбирав Торбіна, він фінансував, надавав інформацію. Це – ключова фігура в цьому провадженні. Його пошуком ми активно займаємося разом з Інтерполом та іншими спецслужбами. Тільки-но його місцезнаходження буде встановлено, це буде відомо".

 

Говорячи про можливе місцезнаходження Левіна, перший заступник начальника ГСУ СБУ Віталій Маяков сказав: "Офіційно є тільки відповідь Державної прикордонної служби про те, що 19 серпня 2018 року він (Левін), найімовірніше, на автомобілі, перетнув кордон України в пункті пропуску "Рені". І є відповідь однієї з європейських країн про те, що у них є відомості, що Левін в'їхав в цю країну. Але де він – вони поки що встановити не можуть".

 

"Нам вдалося встановити безпосередньо виконавців, Торбін – організатор, Левін – ще один організатор і Мангер – організатор та замовник, один із замовників. Злочини щодо замовників у всьому світі дуже складно розкриваються. Ми працюємо в тому напрямку, щоб і інших замовників та інших притягнути до відповідальності. У нас є дані, що є підбурювачі, пособники, є особи, які знали, але не повідомили. Але, на жаль, поки що ми не можемо їм пред'явити обґрунтовані підозри", – пояснив Тиводар.

 

Він підсумував: "Ми вважаємо, що замовник був не один. І найімовірніше, були особи, які знали, що готується злочин… якби замовник був один, ми сьогодні сказали б "все, слідство завершене, завершене на Мангері". Але ми цього не говоримо, ми продовжуємо працювати".

 

Нагадаємо, 30 вересня Генпрокуратура змінила прокурорів-процесуальних керівників у кримінальних провадженнях щодо вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк.

 

31 липня  у Херсоні невідомий облив кислотою  виконувача обов’язків керуючого справами Херсонської міської ради та відому громадську діячку Катерину Гандзюк.

 

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом нападу на Гандзюк, попередня правова кваліфікація – ст.296 ККУ«хуліганство». Згодом поліція перекваліфікувала напад на активістку на «замах на вбивство».

 

4 листопада 2018 року, Катерина Гандзюк померла. За попередньою інформацією, причиною смерті активістки став обрив тромбу.

 

6 червня 2019 року суддя Олена Чорна у Покровському міськрайонному суді Дніпропетровської області оголосила вироки виконавцям нападу на Гандзюк. Зокрема, підбурювача та пособника нападу Сергія Торбіна засуджено до 6 років 6 місяців, безпосереднього виконавця Микиту Грабчука – до 6 років, пособників Володимира Васяновича і В’ячеслава Вишневського – до 4, а Віктора Горбунова – до 3 років позбавлення волі.

 

Замовників убивства офіційно не встановили.

 

Однак, як замовник у справі фігурує голова Херсонської облради Владислав Мангер та кримінальний авторитет Олексій Левін. Раніше він був засуджений за організацію вбивств та розбійних нападів в Херсонській області на водіїв на автомагістралях. Після перших затримань він утік за кордон.

 

27 вересня Інтерпол оголосив Левіна в розшук.