У СБУ пояснили схему переведення боргу ЄЕСУ на держбюджет

13 Жовтня 2011, 17:21

Про це сьогодні на брифінгу заявив начальник Головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко.

"У листопаді 1995 року Тимошенко вступила в злочинну змову з першим віце-прем'єр-міністром України Лазаренком з метою створення підконтрольної комерційної структури для її залучення до виконання програми зустрічних розрахунків за поставку російського газу на територію України. Також Лазаренко повинен був організувати включення цієї структури в перелік підприємств-постачальників природного газу споживачам України і забезпечити їй можливість розрахунків за отриманий природний газ не грошовими коштами, а шляхом постачань товарної продукції. Зі свого боку Тимошенко повинна була забезпечити функціонування цієї комерційної структури і шляхом організації багаторівневої непрозорої схеми товарних взаєморозрахунків забезпечити можливість виведення частини отриманих грошових коштів на свої і Лазаренка рахунки в закордонних банках", – сказав Дерев’янко.

Він стверджує, що Лазаренко "підготував низку офіційних листів про необхідність залучення корпорації ЄЕСУ до міждержавних взаєморозрахунків за природний газ, які надіслав уряду Російської Федерації і Міністерству оборони РФ".

"При цьому, на час звернення Лазаренка в уряд РФ корпорація ЄЕСУ ще не була створена і не зареєстрована. Надалі Тимошенко організувала створення ЗАТ з іноземними інвестиціями "Промислово-фінансова корпорація Єдині енергетичні системи України" засновниками якої стали підконтрольні їй компанії United Energy International Limited (Великобританія) та інші", – розповів Дерев’янко.

За його словами, Тимошенко, як президент корпорації ЄЕСУ, підписала з "Газпромом" низку договорів на постачання споживачам України російського природного газу відповідно до укладених угод ЄЕСУ, а  підконтрольні їй компанії у рахунок оплати за постачання в Україну природного газу здійснювали постачання українських товарів Міністерству оборони РФ.

 "З метою особистого збагачення Тимошенко організувала укладення фіктивного контракту між корпорацією ЄЕСУ і компанією United Energy, за умовами якого не Газпром, а саме United постачатиме корпорації ЄЕСУ російський природний газ", – пояснив начальник головного слідчого управління СБУ.

За його словами, замість здійснення розрахунків з російською стороною за поставлений газ ЄЕСУ перерахувала на вказані рахунки іноземної компанії за кордоном більше $ 1 млрд.

"Надалі Ю.Тимошенко організувала перерахунок цих коштів на рахунки заснованої нею компанії "Somolli Enterprises Limited" і на особисті рахунки Лазаренка в швейцарських банках. Частина коштів була перерахована на особистий картковий рахунок Тимошенко", – додав Дерев’янко.

Надалі, за його словами, у зв'язку з відмовою "Газпрому" від подальшого постачання газу через ЄЕСУ, Лазаренко дав вказівки державному міністрові України Анатолію Мінченку надати "Газпрому" гарантію уряду України. Згідно з цією гарантією, у разі виникнення заборгованості при сплаті за газ, поставлений "Газпромом" споживачам України через ЄЕСУ, уряд України бере на себе зобов'язання погасити таку заборгованість.

"Тимошенко, достовірно знаючи про гарантії уряду України надані уряду РФ… маючи реальну можливість здійснити розрахунки за поставлений природний газ з 30.05.2000 року припинила здійснення ЄЕСУ постачання Міністерству оборони РФ, тим самим переклавши виконання своїх зобов'язань на державу в особі Кабінету міністрів України. У зв'язку з неналежним виконанням ЄЕСУ своїх зобов'язань 10 червня 2011 року Міністерство оборони РФ звернулося до Кабінету міністрів України з питання погашення заборгованості ЄЕСУ в сумі $ 405,5 млн доларів США", – резюмував Дерев’янко.

Нагадаємо, СБУ порушила стосовно Тимошенко кримінальну справу за покладання боргів корпорації "Єдині енергетичні системи України" на бюджет України.

Слідство обвинувачує Тимошенко у тому, що вона перевела борг ЄЕСУ перед Міноборони Росії на суму 405 млн. 500 тис. дол. на державний бюджет України.