У розробники плану відбудови Ірпеня пропонують автора проектів у Сколково, Сочі та Москві

14 Червня 2022, 21:09

Хірокі Мацуура – архітектор та очільник MADMA urbanism+landscape, який зараз їздить різними містами України та розповідає, зокрема, про відмінність поширених тут генпланів від його власної концепції «майстер-планів».  У першій декаді червня від побував у постраждалому від росіян Ірпені, про що звітувала міськрада. Повідомляють, що він приїхав на запрошення Голови Інвестиційної ради міста й колишнього мера Володимира Карплюка, зустрівся з чинним мером Олександром Маркушиним та назвав Ірпінь «містом мрії для урбаністів».

«Результатом зустрічі стала домовленість про співпрацю. Згодом Хірокі Мацура зможе презентувати керівництву міста «мастер-план Ірпеня», в якому будуть підкреслені міські особливості», – звітує прес-служба міської ради Ірпеня.

Мацуура (крайній ліворуч) в Ірпені. Фото зі сторінки у телеграм КАРПЛЮК

Це буде не перший досвід роботи Мацуури в Україні. Він спеціалізується на публічних просторах та каже, що був розробником двох проектів у київському Unit.city. Це один зі знакових проектів забудови в столиці, який схвально прийняли мешканці міста. Також Мацуура каже, що працював над дизайном будівлі «Метінвест Політехнки» – корпусу нового університету, який мали звести у Маріуполі саме цього року.

Проте значно більше досвіду і підрядів Мацуура здобув у Росії. Там він працював щонайменше з 2010-го, викладав, брав участь у спеціалізованих конференціях. Серед іншого, його концепція перемогла у конкурсі на створення громадського парку Сколково. Це так зване «техно-місто», яке російська пропаганда видає за осердя технологічного життя в країні і своєрідний аналог Силіконової долини у США. Інший проект, який просував Мацуура, парк Зарядьє у Москві. Тут щоправда його концепція посіла друге місце. Зарядьє – ще один проект, який політична пропаганда використовує у якості прикладу використання найновітніших підходів до містобудування в Росії.  

Читайте також: Автор The WP про західну допомогу Україні: Згадується вірш, де «за браком цвяха пропала підкова», а потім кінь, вершник, битва і королівство

Мацуура в Росії у 2020-му

У 2018-му Мацуура здобув перемогу на конкурсі на проект забудови головної гордості Владіміра Путіна – курорту Сочі. Мацуура про це з гордістю розповів сам. Це був період так званого «постолімпійського розвитку Сочі», коли там масштабно перебудовували і забудовували все нові ділянки.

Історія успіху Мацуури в Росії тісно пов'язана зі співпрацею  з компанією ТПО «Резерв». На більшість конкурсів вони висуваються разом. Головою «Резерва» є Владімір Плоткін, якого Мацуура називає другом. Уродженець Санкт-Петербурга Плоткін – впливовий у Росії архітектор, має звання «заслужений архітектор РФ». У 2004-му переміг на конкурсі з розбудови морського пасажирського терміналу в Санкт-Петербурзі.

Від Тижня: ця замітка не про урбаністику, не про архітектуру і тим паче не про забудову. Автор не має експертних знань у цих галузях, а також не може оцінити фаховість Хірокі Мацуури. Однак для редакції очевидним є те, що ймовірна участь у відбудові потрощеного російськими окупантами Ірпеня особи, яка побудувала кар’єру на «будівництвах століття» у путінській Росії, є щонайменше недоречною – просто вже з етичних міркувань.