У Росії зібралися розширити підстави позбавлення громадянства. Чи вплине це на українських бранців-кримчан

Суспільство
28 Січня 2022, 17:59

29 грудня президент Росії Владімір Путін подав на розгляд до Державної Думи РФ поправки, які націлені на позбавлення громадянства держави.

Зміни встановлюють десятирічний термін впродовж якого люди можуть припинити громадянство РФ у зв’язку з порушеннями в процесі прийому в громадянство цієї держави. Також в поправках йдеться про розширення переліку злочинів, здійснення яких спричиняє за собою припинення громадянства Російської Федерації.

У цьому переліку зокрема терористична діяльність, виправдання тероризму, масові заворушення, державна зрада, розпалювання ненависті чи ворожнечі, як і приниження людської гідності, напад на установи, які користуються державним захистом. Посилити цей законопроект і розширити його на опозиціонерів запропонував депутат Держдуми РФ Олександр Хінштейн.

Російський Комітет у справах Співдружності незалежних держав, євразійської інтеграції і зв'язкам з співгромадянами вирішив, що розширення цього закону відповідає Конституції РФ та Регламенту Держдуми. Перше читання заплановано на лютий 2022-го.

Читайте також: Валіза без ручки. Чи варто Україні відмовитися від угоди з Росією про використання Азовського моря

Чи можливо за допомогою цієї ініціативи витягти з полону українських бранців

Як вже було зазначено вище, російська влада планує позбавляти громадянства РФ за терористичну діяльність, тому під нові норми можуть потрапити й кримчани Іван Яцкін, Костянтин Ширінг, Андрій Захтей, Віктор Щур, Галина Довгопола та Дмитро Долгополов, яких затримали  і звинуватили в «державній зраді» та шпигунстві.

Крім цього, триває переслідування 74 кримчан по статті 205 по  частині 2: «участь у діяльності організації, яку визнали терористичною на території РФ».

Зокрема, окупанти переслідують заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, який взяв участь у відкритті саміту Кримська платформа та двоюрідних братів Асана й Азіза Ахтемових та Шевкета Усеїнова звинувачують в теракті та зберіганні й виготовленні вибухонебезпечних предметів.

Російський адвокат Ніколай Полозов у коментарі Тижню зауважив – РФ розширяє цей закон для боротьби зі своєю опозицією.

«Взяти, наприклад, справу Галіни Довгополої чи Івана Яцкіна, яких звинувачують у державній зраді. Власне, кваліфікація держзради передбачає наявність російського паспорта. Якщо позбавити цих людей громадянства РФ, то постане питання перегляду цієї справи. Що ж до кейсу Хізб-ут Тахрір, то в цьому випадку слід зазначити, що РФ намагається нав'язати цим людям ці паспорти для того, щоб не пускати до них українських консулів. Тому цю норму буде використано стосовно російської опозиції»,- розповів експерт.

Читайте також: Крим: Уроки вторгнення

Адвокат додав, що ці розширення не передбачають самостійного виходу з російського громадянства тих, хто перебуває під слідством.

«У деяких випадках прямо записано, що на період слідства чи відбування покарання особі може бути заборонено виходити з російського громадянства. Тому що відразу виникнуть питання про екстрадицію з подальшим відбуванням покарання, консульської допомоги тощо», – сказав він.

Не виключено, що крім політичної мети у законопроєкту є і цілком економічна – окупаційна влада може використати нові норми для рейдерських захоплень земельних ділянок, які належать кримчанам.

«Не думаю, що це матиме масовий характер тому що в момент, коли у негромадянина РФ відчужують нерухомість, то дають рік на те, щоб майно було продано або подаровано росіянину. Так що я не думаю, що такі захоплення будуть масовими, хіба що це буде якийсь особливо цікавий об’єкт», – додав Полозов.

Необхідно зазначити, що окупаційна російська влада вже забирала свої паспорти в кримчан. Так їй у 2019-му вдалося вигнати журналіста Євгена Гайворонського, який спочатку вітав окупацію, а згодом почав критикувати владу РФ. Росіяни та їхні посіпаки забрали в нього фейкове громадянство та відправили до України. Окрім того, росіяни вичавлюють з півострова кримських татар, які відсиділи тюремний термін.