У Росії готується масштабна реформа силових і правоохоронних відомств. Відповідно до неї до президентських виборів 2018 року передбачається створити на основі ФСБ Міністерство держбезпеки, включивши в нього ФСТ і СВР, повернути СКР в наглядаючу за ним Генпрокуратуру, а функції МНС розділити між Міноборони і МВС. Про це інформують російські ЗМІ з посиланням на свої джерела.
Зазначається, що при цьому МДБ може отримати можливість брати найбільш резонансні справи або здійснювати контроль за тими розслідуваннями, в основу яких лягли матеріали цієї спецслужби. Передбачається, що реформа призведе до більш ефективного управління силовими і правоохоронними структурами та викорінення корупції в них.
За даними джерел, підготовка до нової реформи почалася незабаром після того, як указами президента були ліквідовані ФМС і ФСКН, функції яких отримало МВС, а на основі внутрішніх військ і низки підрозділів органів внутрішніх справ створено Росгвардію.
Тепер, за даними джерел, мова йде про фактичне повернення ФСБ функцій Комітету держбезпеки СРСР. Передбачається, що нова структура отримає статус Міністерства держбезпеки (МДБ). При цьому в його склад увійдуть Служба зовнішньої розвідки і більшість підрозділів Федеральної служби охорони. Сьогоднішня ФСТ збережеться у вигляді Служби безпеки президента РФ, якій, крім охорони, будуть підконтрольні спецзв'язок і транспортне обслуговування вищих посадових осіб.
Читайте також: Латвія створила комісію, яка оцінить шкоду, заподіяну КДБ
Крім структурних змін, нове міністерство отримає і нові функції. Наприклад, передбачається, що співробітники МДБ будуть не просто супроводжувати і забезпечувати розслідування кримінальних справ, порушених за їхніми матеріалами СКР і МВС, а здійснювати процесуальний нагляд за ними. Відзначимо, що головне управління процесуального контролю СКР, яке виконувало ці функції, вже фактично ліквідоване. Більше того, МДБ буде займатися забезпеченням власної безпеки у всіх правоохоронних і силових структурах.
Слідче ж управління МДБ, яке отримає статус главку, зможе приймати до свого провадження найбільш резонансні і та найльш значущі для держави кримінальні справи, підслідність яких сьогодні закріплена в КПК за СКР та МВС.
Кажуть, що нова схема розслідування вже обкатується.
Нагадаємо, в Росії відмовилися розсекречувати архіви НКВД і КДБ.