"Головний недолік закону полягає в тому, що він по суті передбачає криміналізацію процедури використання базового конституційного права – права збиратися мирно", – йдеться в документі.
У висновку йдеться також, що в новому законі «покарання кримінального характеру передбачаються за вчинення дій, які не отримують в нормах закону належної конкретизації, тим самим відкривається простір для повного адміністративного свавілля».
Експерти відзначають, що нова редакція закону суперечить основоположним принципам законодавства РФ та головним принципам свободи мирних зібрань ОБСЄ та Венеційської комісії Ради Європи.
Щодо застосування нового адміністративного покарання – обов’язкових робіт – у президентській раді з прав людини зазначили, що це потягне нові витрати федеральних бюджетів, зокрема, компенсації на випадок скасування суддівської постанови про обов’язкові роботи, та збільшення штату співробітників Федеральної служби судових приставів. Окрім того, на думку експертів, такий вид покарань суперечить забороні примусової праці, що прописна в російському законодавстві.
"Збільшення максимального розміру адміністративного штрафу до 5 тис. рублів призведе до змішання кримінальної та адміністративної відповідальності. Пропоноване в законі підвищення верхнього рівня розміру адміністративного штрафу для громадян до 300 тис. рублів стирає відмінності між двома принципово різними видами покарання, тим самим порушуючи загальні принципи побудови правової системи РФ", – повідомили в президентському раді.
На думку експертів, новим законом невдало вирішено питання про встановлення спеціальних місць для колективного обговорення суспільно-важливих питань.
У президентській раді вважають, що правоохоронці мають носити спеціальні нагрудні значик, щоб їх можна було легко ідентифікувати. "Так як законопроект забороняє учасникам публічних заходів приховувати свої обличчя, то необхідні ввести такі само заходи щодо співробітників правоохоронних органів", – значиться у експертизі.
Вранці 8 травня документ з висновками буде відправлений на розгляд президентові РФ Владіміру Путіну.
Нагадаємо, закон про підвищення штрафів за порушення на мітингах був прийнятий обома палатами парламенту РФ на початку червня.
Початковий проект закону був розроблений групою «єдиноросів» на чолі з Алєксандром Сідякіним у травні після акції російської опозиції "Марш мільйонів" у зв'язку з інавгурацією Владіміра Путіна.